Bitcoin’in majör endekslerle korelasyonu 18 ayın doruğunda

Bitcoin’in majör endekslerle korelasyonu 18 ayın doruğunda

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’in majör endekslerle korelasyonu 18 ayın doruğunda

Investing.com – Son haftalarda yönünü aşağı çeviren Bitcoin, geleneksel varlık sınıflarıyla kıyaslanmaya devam ediyor. Yatırımcılar kripto para biriminin bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışırken BTC’yi diğer varlıklar ve endekslerle de karşılaştırıyor. Son olarak Bitcoin ile önde gelen endeksler arasındaki korelasyonun Temmuz 2020’den beri en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi.

Decrypt’in haberine göre Bitcoin ile S&P 500 ve Nasdaq arasındaki hareket benzerliği, son 18 ayın zirvesine geldi.

13 yıllık geçmişinde, özellikle altın ve emtia endeksleriyle pek de paralel hareketler sergilemeyen kripto para biriminin koronavirüs pandemisinin tüm dünyada karantinalara sebep olduğu 2020 yılından itibaren geleneksel finans piyasalarıyla çok daha yakın hareket etmeye başladığı görülmüştü. Piyasa data sağlayıcısı Kaiko tarafından tutulan veriye göre Bitcoin’in Nasdaq ile korelasyonu 0,61 puana gelirken S&P 500 ile korelasyonu ise 0,58 puana yükseldi.

Kaiko’nun korelasyon endeksi 1 ila -1 puan arasında bir ölçümleme ile sunuluyor. 1 puana yaklaştıkça iki finans aracının hareketleri arasındaki benzerlik artarken, -1 puana yaklaştıkça farklılık artıyor.

Bitcoin ile altın arasındaki hareket benzerliği Ekim 2021’den beri 0 puanın altında.

Sebep FOMC tutanakları olabilir

Majör endekslerle BTC arasındaki korelasyonun pek çok sebebi olabileceği düşünülüyor. Kaiko, özellikle geçen haftaki FOMC toplantı tutanaklarına dikkat çekiyor. Tutanaklara göre Fed, Mart ortası gibi faiz oranlarında artışa gitmeyi planlıyor. Kaiko raporunda bu durum şöyle ifade ediliyor:

Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin, son 24 saatte %4,07 değer kazancıyla 41.442 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasası son günlerde aldığı yaraları sarmaya devam ediyor. S&P 500 ise %0,32 değer kaybetti ve 4.654 puanda.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap