Bitcoin’in M1 Para Arzı Türkiye’den Daha Büyük

Bitcoin’in M1 Para Arzı Türkiye’den Daha Büyük

Paylaş
Bitcoin’in M1 Para Arzı Türkiye’den Daha Büyük

Kriptokoin – Para arzı, bir ekonomide dönen toplam para miktarını temsil eder. Para arzı M1 ve M2 denen 2 araçla ölçülür. M1 (Money 1) ekonomideki nakit para, vadesiz mevduat ve çeklerin toplamıdır. M2 (Money 2) ise M1’e ek olarak tasarruf ve kısa dönem vadeli mevduatların toplamıdır.

Bitcoin’in 132 milyar dolarlık piyasa değeri, 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinden çok fazla aşağıda olabilir. Ancak bu büyük liglerde oynamadığı anlamına gelmez. CIA verilerine göre, Bitcoin’in mevcut piyasa değeri, M1 para arzı açısından Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) hemen altında ve Türkiye’nin üstünde yer alarak 34. en büyük ekonomi olmasını sağlıyor.

Bitcoin’in Şu Anki Piyasa Değerine Omuz Silkilmemeli

Dünya tarihinde çok az varlık Bitcoin kadar geniş birşekilde tartışıldı. Dünya, paranın geleceğine inanan ve onu bir Ponzişemasından başka bir şey olarak görmeyenler arasında bir görüş ayrılığıyaşarken, Bitcoin’in gerçek değerini bir perspektife koymak genellikle zordur.

Bitcoin’i eleştiren analizlerin çoğu, dünyanın en büyükkripto para biriminin kısa bir süre için 20.000 dolara ulaştığı ve neredeyseyarım trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştığı Aralık 2017’deki zirveyle, mevcutdeğerini karşılaştırıyor.

Mevcut fiyatı, 7.100 dolar civarında seyrederken, 2017yılının son birkaç ayında kripto paranın gördüğü muazzam kazançlarlakarşılaştırıldığında şu anki fiyat, eski ihtişamının hafif bir gölgesi gibigörünüyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’i farklı bir mercekle gören ve onueski benliğiyle karşılaştırmak yerine, farklılıklarını belirtmek için ortayakoyduğu şeylerle karşılaştıran büyük bir topluluk da bulunuyor.

Bitcoin’in M1 Para Arzı Türkiye’den Daha Büyük

Bitcoin’in 132 milyar dolarlık piyasa değeri, küçümsenmesigereken bir şey değil. Casa’nın CTO’su Jameson Lopp’a göre bu durum, Bitcoin’inartık küçük bir niş pazar olmadığı ve nihayetinde büyük ligde oynadığı anlamınageliyor.

Lopp, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) web sitesindenbir ekran görüntüsü paylaştı ve 194 ülke M1 para arzına göre sıralandı. CIA, M1para arzını “dolaşımdaki toplam para miktarı (banknotlar ve madeni paralar)artı ulusal para birimi cinsinden vadesiz mevduat” olarak tanımlıyor.

Listeye göre, M1 parasının en büyük stokuna sahip olan“ülke” 8.77 trilyon dolar ile Avrupa Birliği. Onu 7.94 trilyon dolar ile Çin ve6.42 trilyon dolar ile Japonya takip ediyor. ABD, 3.62 trilyon dolar ile dördüncüsırada yer aldı.

Bununla birlikte, liste ile ilgili en şaşırtıcı şey Bitcoin’in listedeki yeri. Lopp, Bitcoin’in 132 milyar dolarlık piyasa değerini gösterdiği düzenlenmiş bir ekran görüntüsünü paylaştı. Bitcoin, listede 34. sırada, 132 milyar dolarlık M1 arzı ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin altında ve 122 milyar dolarlık Türkiye’nin üstünde olduğu anlamına geliyor.

Lopp, 22019 boyunca Bitcoin, M1 para arzı açısından 49.sıradan 34. sıraya yükseldi ” şeklinde bir tweet atarak bu durumu belirtiyor

Dikkate değer başka bir şey de, Bitcoin’in geçen yıla kıyasla 15 pozisyon yükselmesi. Bu durum geniş bir perspektiften bakıldığında mevcut ayı piyasasının aslında çok az etki ettiğini gösteriyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap