Bitcoin’in Karbon Ayak İzi Düşünülenin Çok Altında!

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi Düşünülenin Çok Altında!

Paylaş
Bitcoin’in Karbon Ayak İzi Düşünülenin Çok Altında!

Lider kripto para birimi Bitcoin yıllardan beri doğaya verdiği zarar ve arkasında bıraktığı karbon ayak izi nedeniyle eleştirilmekteydi. Bitcoin madenciliğinin kullandığı enerji ve bunun arkasında bıraktığı atıklar, birçok geleneksel finans sektörü yatırımcısı tarafından defalarca BTC yatırımcılarının adeta yüzüne vuruldu.

20 Kasım tarihinde yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre ise, BTC sanıldığı kadar büyük bir zarara sahip değil. Danimarka Üniversitesi görevlileri Susanne Köhler ve Massimo Pizzol tarafından yayınlanan araştırmada, BTC’nin daha önceden belirtildiği gibi yıllık 63 megatonluk CO2 salınımı yapmadığı vurgulandı.

Bitcoin madenciliğinin yüzde 47’sinin Çin tabanlı olduğunu belirten araştırmacılar, ortalama karbon salınımının ise yıllık 17,29 megaton olduğunu vurguladı. Yukarıdaki grafikte belirtilen

İç Moğolistan bölgesindeki madenciliğin yüzde 12,3’ü kömüre dayalı bir enerji kullanımı yapmakta ve bunun toplam karbon emisyonunun yüzde 25’ini oluşturduğu belirtiliyor. Bu durum hidro elektriğe dayalı Siçuan bölgesindeki madencilerin çalışmaları ile dengelenmekte ve Çin aslında emisyon açısından beklenenin altında bir değere ulaştı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap