Bitcoin’in Hash Oranı Aralık 2017’den Bu Yana Yedi Kat Arttı

Bitcoin’in Hash Oranı Aralık 2017’den Bu Yana Yedi Kat Arttı

Paylaş
Bitcoin’in Hash Oranı Aralık 2017’den Bu Yana Yedi Kat Arttı

Bitcoin bundan iki yıl önce, Aralık 2017’de 20 bin dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin fiyatı günümüzdeyse 7 bin dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Bitcoin fiyatı aradan geçen bu süre içerisinde düşmüş olsa da Bitcoin’in hash oranı sürekli olarak artış gösterdi.

Hash Oranı Artıyor

Bitcoin ağındaki hash oranının yüksek olması ağdaki madencilerin yoğun bir şekilde çalıştıklarının ve ağın güvende olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

BTC’nin hash oranının geçtiğimiz son iki yıl içerisinde ne gibi bir değişiklik gösterdiğine baktığımızda karşımıza gerçekten takdire şayan bir tablo çıkıyor. Blockchain verilerine göre BTC’nin hash oranı, Aralık 2017’ye kıyasla yedi kat artmış durumda.

Fiyat açısından baktığımızda Bitcoin elbette Aralık 2017’dekinden daha düşük bir seviyede. Ancak BTC’nin fiyatı ne kadar düşmüş olursa olsun, hash oranındaki bu artışa baktığımızda BTC’nin temellerinin gitgide daha sağlamlaştığını görebiliyoruz.

Şu sıralar en merak edilen şey ise Bitcoin’in bundan birkaç ay sonra yaşayacağı halving (blok ödülünün yarılanması) sürecinin hash oranını nasıl etkileyeceği. Bazı yorumcular hash oranının halving sonrasında kısa vadede düşeceğini, bunun BTC’yi kısa süreli de olsa olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünüyorlar. Bazı yorumcular ise halvingin genel olarak BTC fiyatını harekete geçireceği görüşündeler.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap