Bitcoin’in En Büyük Güvenlik Açığı Finansal Gizlilik mi?

Bitcoin’in En Büyük Güvenlik Açığı Finansal Gizlilik mi?

Paylaş
Bitcoin’in En Büyük Güvenlik Açığı Finansal Gizlilik mi?

Bitcoin’in cüzdanları ve güvenliği, son zamanlarda kripto topluluğunun temel endişeleri arasında yer alıyor. Son zamanlardan artan siber saldırı ve çevrimiçi hırsızlık ile güvenlik hakkındaki gerilimler artmaya devam ediyor.

Binance Singapur, kısa süre önce, bir gizlilik aracı olan CoinJoin’i cüzdan sağlayıcısı Wasabi aracılığıyla kullanan bir kullanıcının Bitcoin çekimerini dondurmuştu. Bu olay, gizlilik ve gizlilik araçlarının yasallığı hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Finansal Gizliliğe Ulaşmanın Yolu

Ancak, Bitcoin ödeme şirketi Bottle Pay’in danışmanı Matt Odell aksini düşünüyor. Son zamanlardaki bir podcast’inde Odell, merkezi hükümetin pençelerinden kurtarıp özgürlüğe imkan veren tek şeyin finansal gizlilik olduğunu iddia etti ve “finansal gizliliğe ulaşmanın yolu karıştırıcı hizmetleri kullanmaktır,” dedi. Odell, karıştırma hizmetlerinin VPN’lere ne kadar benzediğini anlatıp hizmetleri savunmaya devam etti:

“Bu projeler tüm kullanıcılarını korumak zorunda. İyi veya kötü bir kullanıcının ne olduğunu bilmenin bir yolu yok. Çünkü iyi bir kullanıcı ile kötü bir kullanıcının ne olduğunu tanımladığınız an merkezleşmiş olursunuz.”

Bitcoin’in çok şeffaf olduğunu iddia eden Odell, finansalgizliliğin korunması için daha fazla insanın bu şeffaflığı kabul etmeyebaşlaması gerektiğini söyledi:

“Bireysel kullanıcıların finansal gizlilik çerçevesinde hareket etmesi durumunda Bitcoin daha değerli, daha esnek ve uzun vadeli olur; çünkü Bitcoin’in şu anki en büyük güvenlik açığı budur.”

Podcast’de karıştırmahizmetleri kullanmanın yararları ve dezavantajları da ele alındı. Karıştırma hizmetleri, geçen yıl proof of keys hareketinine öncülükettiği bilinen Trace Mayer tarafından gündeme getirilenlere göre, blockchainanalitik şirketlerinin işlemleri izlemesini zorlaştırıyor. Mayer, sahipliktalep eden insanları özel bir anahtar cüzdanına taşımaya çağırmıştı.

Ancak Odell, karıştırmahizmetlerinin şu anda daha az etkili olmasını sağlayan düşük hacimlerdeolduğunu kabul etti.

Odell, bu gibi hizmetlerin dahageniş sonuçlarıyla ilgili bir soruya yanıt olarak şunları söyledi:

“CoinJoin’in yasadışı olduğunu söylüyorlarsa ve siz de, diyelim ki, CashApp’ten para çekmeye çalışıyorsunuz, uzun işlemlerle uğraşıyorsunuz ve sonra birden para CoinJoin’e gidiyor. Bunun için hesabınızı mı engelleyecekler? Bu yaptıkları, kendi korumanız altındaki bir şeyi yasaklamaları anlamına geliyor.”

Konuşmanın sonuna doğru Odell, karıştırma hizmetleri konusundaki tavrını korudu ve bunun Bitcoin için finansal gizliliğin korunmasında gerçekten önemli bir faktör olduğunu iddia etti. Bitcoin ile ilgili diğer gelişmeler için “Bitcoin Fiyat Rallisi 2020 Yılının İlk Çeyreğinde mi İkinci Çeyreğinde mi Olacak?” isimli haberimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap