Bitcoin’i Tek Bir Balina Manipüle Edebilir Mi? Kriptokoin

Bitcoin’i Tek Bir Balina Manipüle Edebilir Mi? Kriptokoin

Paylaş
Bitcoin’i Tek Bir Balina Manipüle Edebilir Mi? Kriptokoin

Kriptokoin.com – Ödeme şirketi Circle’ın CEO’su, 2017’deki büyük Bitcoin (BTC) yükselişinin arkasında tek bir yatırımcının olmadığını belirtiyor. 4 Kasım’daki bir tweet serisinde Jeremy Allaire, Bitcoin’in tek bir cüzdan sahibinin çabalarının sonucu 20.000 dolara ulaştığını iddia eden son araştırmaya itiraz etti.

Circle CEO’su: 2017’deki Bitcoin rallisinin arkasında tek bir yatırımcı olamaz

Araştırmacıların tespitleri, şu anda Tether (USDT)’a karşı açılan 1,4 trilyon dolarlık bir davanın parçası olarak sunuldu. Araştırmacılar Tether’ın Bitcoin fiyat artışlarından sorumlu olduğunu öne sürüyor. Ancak Allaire’ye göre, bir Tether trader’ının bir borsada manipülasyon yaptığı fikrinin hiçbir mantığı yok:

Borsalar, tüm müşteri bakiyelerini ve işlemlerini borsadan toplu bir havuza sokan çok amaçlı cüzdanları kullanıyor. Bu nedenle, Bitfinex’ten diğer borsalara giden akışlarda ‘tek bir cüzdanın’ yer aldığını gösteren bir analiz anlamsızdır. Tek gösterdiği şey yatırımcıların işlem yaptığıdır.

Circle’in CEO’su, tüm piyasanın tek bir cüzdan sahibi tarafından yönlendirildiği fikrine kesinlikle karşı çıkıyor. Ayrıca Michaël van de Poppe da yakın zamanda yaptığı bir açıklamada Jeremy Allaire’ye destekledi:

Her piyasa manipüle edilebilir. Belirli bir varlığın fiyatı hakkında bir şeyler yazan herkes pazarı “manipüle” ediyor. Ancak bu para kazanamayacağınız anlamına gelmiyor.

Uzman Görüşü: Daha fazla Tether, yüksek Bitcoin fiyatı anlamına gelmez

Son dönemde BTC’deki keskin artış nedeniyle piyasada manipülasyon konusu tekrar gündemde. Peki gerçekten de Tether, Bitcoin fiyatını etkiliyor mu? Aralık 2017’de, Tether’ın piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolardı.  Bitcoin’in ise fiyatı şimdi o dönemdeki fiyata göre %50 daha düşük.

Ancak Tether’ın piyasa değeri Aralık 2017’diye kıyasla dört kat artarak 4,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu nedenle uzmanlara göre, yeni USDT basılması doğrudan BTC/USD paritesinde bir artışa neden olmuyor. Bitcoin manipülasyonu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için “İki Akademisyenin Bitcoin İddiası Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Tartışma Başlattı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap