Bitcoin’i Hani Sadece Suçlular Kullanıyorlardı?

Bitcoin’i Hani Sadece Suçlular Kullanıyorlardı?

Paylaş
Bitcoin’i Hani Sadece Suçlular Kullanıyorlardı?

Chainalysis geçtiğimiz yılki kripto para kullanımıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. Şirketin araştırmalarına göre kripto para işlemlerinin çok küçük bir kısmı suçlular tarafından yapılıyor.

İddialar Abartılı Çıktı

Günümüzde bazı devlet yetkilileri Bitcoin gibi kripto paraların sadece yasa dışı amaçlarla kullanıldığını söylüyorlar. Bunun bir örneğini kısa süre önce Finlandiya Gümrükler Genel Müdürü’nün açıklamalarında görmüştük. Kendisi Bitcoin’in genelde yasa dışı amaçlarla kullanıldığını söylemişti.

Chainalysis tarafından yapılan araştırma ise bu iddiaların abartılı olduğunu gösteriyor. Bu araştırmaya göre geçen yılki kripto para işlemlerinin toplam değeri 1 trilyon dolardan fazlaydı. Bu işlemlerin ise sadece yüzde 1’lik kısmı suçlular tarafından yapıldı.

Kaynak: Chainalysis

Borsalar Daha Güvenli

Kripto para işlemleriyle ilgili yapılan çeşitli araştırmalar gösteriyor ki suçlular kripto paraları aklamak için borsaları kullanıyorlar.

Chainalysis tarafından yapılan araştırmaya göre kripto para borsaları da artık eskisine kıyasla daha güvenliler. Kripto para sektörü büyüdükçe borsalar da büyüyor ve böylece işlemler daha yakından takip ediliyor, böylece yasa dışı işlemlerin önüne geçilmiş oluyor.

Ayrıca borsalar hack saldırılarına karşı da eskisine kıyasla daha dayanıklı durumdalar. Günümüzde hala borsalara hack saldırısı düzenlendiği yönünde haberler alıyoruz ancak Chainalysis’in verilerine göre borsaların genel güvenlik düzeyinde kayda değer bir artış var.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap