Bitcoin’deki süratli geri çekilme kripto piyasalarını kısa müddetli paniğe sevk etti

Bitcoin’deki süratli geri çekilme kripto piyasalarını kısa müddetli paniğe sevk etti

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin’deki süratli geri çekilme kripto piyasalarını kısa müddetli paniğe sevk etti

Investing.com – Kripto para piyasaları son 24 saatte yüksek volatilitede hareket etti.

Önceki gün ABD’de bankacılık krizi tasalarının tekrar tırmanmasıyla birlikte Bitcoin talebi süratle arttı ve dün ABD süreç seansı öncesi BTC, 30.000 dolar düzeyini tekrar test etti. Piyasadaki olumlu hava eşliğinde krizin büyüme muhtemelliğine bağlı olarak yükselişin devam edeceğine dair genel bir kanı oluştu.

Ancak ABD seansında birinci olarak 29.700 dolar bandında yatay kalan Bitcoin, TSİ 22.00 sularında süratli bir düşüş kaydetti ve bir saatlik vakit diliminde %7 civarında kıymet kaybıyla 27.235 dolara kadar geriledi. Piyasada kısa müddetli paniğe yol açan bu düşüşün nedeni sorgulanırken Twitter üzerinden ABD Hükümeti ve Mt. Gox cüzdanlarında hareketlilik olduğuna dair söylentilerin yayılması ABD Hükümetinin yüksek ölçüde BTC sattığına dair söylentilerin süratle yayılmasına yol açtı.

Diğer yandan mevcut hareket, piyasadaki olumlu havanın kısa bir müddet dağılmasına neden oldu. Fakat BTC’nin 22 Nisan’dan bu yana korunan dayanak bölgesine kadar inmesi yatırımcılar tarafından bir alım fırsatı olarak görüldü ve ABD’de piyasa kapanışa gerçek bu sefer süratli bir toparlanma kaydedildi. Asya saatlerinde ise alımlar devam ederken Bitcoin, 28.800 – 29.200 dolar aralığına kadar bir toparlanma gördü.

Düşüşe yönelik spekülasyonlar ortasında ABD Hükümeti de bulunuyor

ABD Hükümetinin elinde şu an 41.500 BTC bulunduğu biliniyor. Bu kripto varlıkların bir kısmının satıldığına dair söylentiler piyasada satış baskısını artırmış olsa da bu mevzuda kesin bir delil bulunmuyor. Birtakım piyasa yorumcuları ise bankacılık sıkıntıları nedeniyle tekrar primlenmeye başlayan BTC’deki yükselişi engellemek ismine bu türlü söylentilerin çıkarıldığına dair spekülasyonlarda bulundu. Öbür yorumlar ortasında sert düşüşün yükselişle birlikte biriken long durumlarından kaynaklı olduğu vardı.

Sonuç olarak ABD hükümetinin BTC varlıklarını sattığına dair haber doğrulanmadı, lakin oluşan satış baskısı dikkate paha büyüklükteydi. Söylentinin kaynağı olarak gösterilen Blockchain tahlil şirketi Arkham ise piyasayı paniğe sevk etmekle suçlandı. Kendini savunan Arkham yetkilileri, mevzuyu ayrıntılı formda araştırdıklarını ve mesajın düşüşün gerçekleştiği saat diliminden sonra yayıldığına vurgu yaptı.

Vadeli kripto piyasalarında yüksek ölçüde konum kapandı

Nedeni ne olursa olsun ani düşüş, türev piyasalarında kıymetli ölçüde durumun tasfiye olmasına neden oldu. Coinglass bilgilerine nazaran son 24 saatte 362 milyon dolara yakın vadeli durum tasfiye oldu. Farklı formda tasfiye olan durumların %58’i alış (long) durumlarından oluşurken %42 üzere yüksek oranda satış (short) durumunun da tasfiye olduğu kaydedildi. Kapanan Bitcoin vadeli konumları, 178,5 milyon dolar ile açık orta birinci sırada yer aldı.

Dün akşam saatlerinde yaşanan sert düşüşün akabinde süratli toparlanan Bitcoin, kayıplarının bir kısmını geri aldıktan sonra sabah saatlerinde 28.800 dolar bandında alıcı buluyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap