"Bitcoin Zaman Yolcusu" Reddit'te Gönderi Düzenledi ve Kimin Yaptığı Bilinmiyor!

"Bitcoin Zaman Yolcusu" Reddit'te Gönderi Düzenledi ve Kimin Yaptığı Bilinmiyor!

Paylaş
"Bitcoin Zaman Yolcusu" Reddit'te Gönderi Düzenledi ve Kimin Yaptığı Bilinmiyor!

Bitcoin subredditinde gizemli olaylar oluyor: çok da hayırlı şeylerle bilinmeyen “Bitcoin zaman yolcusu” gönderisi editlendi ve kimin yaptığı bilinmiyor.

2013’te bir Reddit kullanıcısı 2025 hakkında kasvetli tahminlerde bulunmuştu; aşırı yükselmiş ve parabolik Bitcoin değeri dünyayı facianın eşiğine getiriyor.

Gönderi tamamen saçmalık ancak ilginç bir biçimde gönderi editlenmiş gözüküyor, bunu tuhaf yapansa gönderiyi hazırlayanların hesaplarının yıllar önce silinmiş olması.

Tuhaf biçimde, artık girişinde “Oh tanrım, bu tamamen saçmalık, Bitcoin bir yatırım aracından ziyade ziyade spekülatif negative-sum game ( game theory’ye ait bir terim) olarak görülmeli.”

Editleyen kişi ardından madencilik alt yapısı ve kodun devamlılığını sağlayan yazılım geliştiricilerine iğneleyici söyler söyleyerek devam ediyor.

“Bitcoin Kalesi” Caps’inin Kökenleri

Kendini zaman yolcusu ilan eden OP, Bitcoin değerinin her yıl ortalama “on kat artacağını söylüyor: 2010’da 0,10 dolardan 2011’de 1 dolara, 2012’de 10 dolara vesaire.

Bu gidişat en nihayetinde 2021’de Bitcoin’i 1 milyon dolara taşımış olacak. O zamandan itibaren Bitcoin’in değerini dolarla ifade etmenin hiçbir yolu kalmayacak, çünkü dolar kullanılmıyor olacak. Gelecekte değerli varlık olarak yalnızca “toprak ve kripto para” kalacak.

“Dünyamda, ilerde sizin de dünyanız olacak, ödemeler Bitcoin’le yapıldığı ve devletler vatandaşlarına vergi yaptırımında bulunamadığı için çoğu devlet ortadan kalkmış olacak. Bitcoin’in başarısının arkasındaki en büyük neden varlığını devletten gizlemenin en verimli yolu olması. Her ne kadar devlet Liechtenstein, Monaco ve Lüksemburg gibi yerlere giriş yapan insanları dronelarla takip edip varlıklarını gizleyenleri belirliyor olsa da parasını Bitcoin’le gizleyenlerin belirlenmesi mümkün değil.”

Söz konusu gönderi aynı zamanda da “Bitcoin Kalesinin (Bitcoin Citadels)” kaynağı, Bitcoin zengini insanların kendilerini (ve net gelirlerini) “koinsizlerden” korumak için kurdukları gelecek-şehirleri. Bitcoin Citadels, Bitcoin lügatında kendine kalıcı bir yer de edindi.

Orijinal gönderi aslında, yaygın Bitcoin ediniminin dünyayı kurtarılamayacak derecede zarara sokacağı için okuyucunun yatırımlarını tekrar gözden geçirmesi için yalvarış niteliğindeydi.

Üzücü biçimde Bitcoin hikayesi artık güvenilirlik problemi yaşıyor. Eğer OP’nin hesabı silindiyse, nasıl geri dönüp düzenleyebiliyor?

Arşiv linkleri sayesinde hala eski posta ulaşılabiliyor ancak şu da dikkatleri çekiyor: tüm zamanların en popüler Bitcoin shitpostuna neler oluyor, ve neden şimdi?

5 Kasım 07:31 UTC Güncellemesi: Haber sitesine ulaşan /r/Bitcoin moderatörü konuya açıklık getirdi.

“Gönderi ilk olarak 31 Ağustos 2013’te hazırlandı ve orijinal hesap tarafından 27 Ekim 2019’de düzenlendi,” dediler.

“Orijinal hesabın ne zaman yada neden inaktif olduğu belli değil. Hesap /r/Bitcoin subreddit moderatörleri tarafından banlanmadı ve tüm siteyi ilgilendiren bu tarz eylemleri yalnızca reddit site yöneticileri gerçekleştirebilir,” diye eklediler.

Ardından moderatörler OP’nin hesabının şu anki durumu hakkında birkaç sebep sundular.

Spam, kötü niyetli yazılım, oylamada hile ve ban ihlali sayılan sebepler arasındaydı. Ayrıca hesap başkasının eline geçti diye de belirtilmiş olabilir ve site bu yüzden yapılması gerekenleri yapmıştır.

“Ancak, Reddit yöneticilerinin kullandığı yönteme bağlı olarak hesap sahibi eski postlarını ve gönderilerini hala düzenleme yetkisine sahip olabilir,” dedi moderatörler.

“Herhangi bir zaman yolculuğu emaresi olmadığına dikkat çekmekte fayda var ve editlenmemiş orijinal post tamamen yaratıcı bir fan-fiction örneği olarak saygı görüyor. Ayrıca orijinal başlığın Bitcoin hakkında uğursuz bir uyarı amacı mı taşıdığı yoksa hesap sahibinin görüşlerinde 2013’ten bu yana büyük bir değişme mi olduğu belirsizliğini koruyor. Başka birinin hesap sahibine ulaşmış olması da imkansız çünkü özel mesaj göndermek de imkansız.”

Moderatör sözlerini Bitcoin dünyasında “yakın zamanda editlenmiş altı yıllık bir posttan” çok daha ilgi çekici şeyler oluyor diyerek bitirdi.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap