Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor!

Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor!

Doğru iddialarıyla tanınan ünlü Bitcoin analisti PlanB’den haber var. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da Bitcoin piyasasının mevcut durumuna ait görüşlerini paylaştı. Tweet’ine nazaran Bitcoin şu anda boğa piyasasının yedinci ayının birinci basamaklarında yer alıyor. PlanB, bir müddettir Bitcoin boğa piyasasının bu yılın başlarında başladığını sav ediyor.

PlanB’den farklı Bitcoin yörüngesi

Bir tweet’te PlanB, Bitcoin BTC’nin piyasa döngülerinin saat istikametinde bir model izleme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Öbür taraftan buna nazaran münasebetini açıklıyor. Ayrıyeten, tahliline dayanarak Bitcoin’in tarihî olarak yaklaşık üç yıl boyunca bedel artışı yaşadığını vurguluyor. Buna nazaran akabinde bir sonraki yıl düşüş yaşadığını belirtiyor.

Yatırım danışmanlığı firması Compound Capital Advisors’ın CEO’su Charlie Bilello, bu iddiayı destekliyor. Buna nazaran Bitcoin’in yıldan yıla getiri bilgilerini paylaşıyor. Datalar, daha evvelki örneklere dikkat çekiyor. Buna nazaran Bitcoin’in bir halving olayını takip eden yılda değerli bir büyüme yaşadığını gösteriyor. Ayrıyeten halvingden iki yıl sonra bedel kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu model, Bitcoin’in 2020’deki en son halving olayından iki yıl sonra bu yıl keskin bir biçimde yükselmesiyle kendini tekrar ediyor üzere görünüyor. Bu yılın birinci yarısında Bitcoin fiyatında %80’lik etkileyici bir artış görüldü.

BTC Piyasası: Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor! 1

BTC fiyatında zorluklar

Geçen yıl Bitcoin çok sayıda zorlukla karşılaşmış ve bu da değerli bir düşüşe neden olmuştu. 19 Kasım 2022 itibariyle, Bitcoin 2022’in başına beri %65’lik bir kayıp oranına maruz kalmıştı. Luna ve FTX olayları üzere iç güvenlik açıkları gündemde idi. Ayrıyeten mali kemer sıkma tedbirleri üzere dış faktörler de piyasanın gerilemesine katkıda bulundu.

BTC Piyasası: Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor! 2

Ancak bu mahzurlara karşın Bitcoin klasik aksiliklerin üstesinden gelmeyi başardı. Bu yıl boğa piyasasına yine başladı. Tarihi kalıplar devam ederse, piyasa üç yıllık yükseliş ve bir yıllık düşüş döngüsünün akabinde gelecekte iki yıldan fazla bir müddet daha gelişmeye devam edecek.

Spekülasyonlar devam ediyor

Bitcoin, borsa hack’leri ve Çin hükümet düzenlemeleri üzere evvelki aksiliklerin üstesinden geldi. Lakin Bloomberg, global iktisadın bu yılın ikinci yarısında bir gerileme yaşaması halinde kripto para ünitesinin zorluklarla karşılaşabileceğini öngörüyor. Spekülasyonlar, Bitcoin’in potansiyel bir ekonomik sakinlik tarafından sunulan bu yeni pürüzün üstesinden gelip gelemeyeceği etrafında dönüyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Yörüngesini Yanlışsız Çizen Analist: 7. Aya Giriyor! 3

Geçmişte Bitcoin borsalarındaki hack olayları ve Çinli ve Koreli yetkililerin düzenleyici aksiyonları kıymetli fiyat düşüşlerini tetikledi. 2014 yılındaki meşhur piyasa çöküşü, o periyotta global Bitcoin süreç hacminin %70’inden fazlasını oluşturan Mt. Gox’un hacklenmesinin bir sonucuydu. Öteki taraftan, 2018 yılında Çinli ve Koreli yetkililer tarafından alınan düzenleyici önlemleri de unutmamak lazım. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bütün bunlar bir öbür piyasa çöküşüne yol açmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap