Bitcoin Yatırımcıları İçin HODL Vakti Geldi mi?

Bitcoin Yatırımcıları İçin HODL Vakti Geldi mi?

Paylaş
Bitcoin Yatırımcıları İçin HODL Vakti Geldi mi?

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, bundan birkaç ay sonra yeni bir halving sürecinden geçecek. Bu halvingle birlikte ağdaki blok ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürülecek.

Bazı kripto para analistleri halving ile birlikte piyasadaki arz-talep dengesinin ciddi anlamda değişeceğini, bunun BTC fiyatına olumlu şekilde yansıyacağını düşünüyorlar.

Yatırımcılar Katılıyorlar mı?

BTC fiyatının yükseleceğini söyleyen analistler haklı çıkacaklar mı, bilmiyoruz. Ancak geçtiğimiz son birkaç ayda yapılan işlemler, bazı yatırımcıların HODL yapmaya başlamış olabileceklerini gösteriyor. Eğer yatırımcılar gerçekten HODL yapmaya başlamışlarsa bu, onların da halving sonrasında bir hareketlilik bekledikleri anlamına gelebilir.

Mati Greenspan tarafından paylaşılan bilgilere göre geçtiğimiz son 12 ay içerisinde toplamda 6 milyon civarında BTC el değiştirdi ki bu, sirkülasyondaki toplam BTC miktarının yarısından daha azına denk geliyor.

Bunun yanı sıra Alistair Milne tarafından aktarılan bilgilere baktığımızda görüyoruz ki son altı aylık zaman dilimi içerisinde kişisel cüzdanlarda tutulan BTC’lerin neredeyse yüzde 70’i hiç hareket ettirilmemiş.

İnsanların cüzdanlarındaki BTC’lere dokunmuyor olmaları, geniş çaplı bir HODL döneminin başladığı anlamına gelebilir. Böyle bir durumda 2020’de yaşanacak halvingin Bitcoin fiyatını gerçekten ciddi anlamda etkilediğini görebiliriz.

Elbette Kesin Değil

Tüm bu veriler, Bitcoin fiyatının halving sonrasında kesinlikle yükselişe geçeceği anlamına gelmiyor. Öyle ki bazı kripto para yorumcuları halvingin BTC fiyatını etkilemeyeceğini dahi söylüyorlar.

Bunlardan birine örnek olarak sektörün tanınan isimlerinden Meltem Demirörs’ü gösterebiliriz. Kendisi kısa süre önce yaptığı açıklamalarda halvingin BTC fiyatını etkilemeyeceğini söylemişti.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap