Bitcoin white paper’ını kendisinin yazdığını iddia eden Wright’a dava

Bitcoin white paper’ını kendisinin yazdığını iddia eden Wright’a dava

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin white paper’ını kendisinin yazdığını iddia eden Wright’a dava

Uzun süredir hem Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu ve Bitcoin’in teknik altyapısının yazıldığı white paper’ı da kendisinin yazdığını dile getiren Craig Wright’a dava açıldı. COPA adlı bir kripto patent konsorisyumu, İngiliz Yüksek Mahkemesi’nden White paper’ın Wright’a ait olmadığını belirten bir karar çıkarmasını talep etti.

Önce kanıt istediler

Bitcoin ve kripto para endüstrisine yaptığı yatırımlarla bilinen Square firmasının kurduğu, Kripto Açık Patent Birliği (COPA), aslında ilk olarak Wright’ın, Bitcoin.org and Bitcoincore.org’a white paper’ı sitelerinden kaldırmaları için uyarı göndermesinden sonra harekete geçmişti. Konsorsiyum Wright’tan, Bitcoin white paper’ının kendisine ait olduğunu gösteren bir kanıt talep etmişti.

Wright’ın white paper ile ilgili sürekli telif hakkı talep etmesi ve avukatlarını devreye sokarak mahkeme tehdidinde bulunması tüm kripto para evreninden ve hatta bazı ABD Kongre üyelerinden de büyük tepki almıştı.

Şimdi de mahkemeye verdiler

COPA şimdi de, Wright’tan talep ettiği kanıt hamlesini bir adım daha öteye taşıdı ve bunları mahkemede göstermesini istedi. Patent konsorsiyumu dün açtığı dava ile, İngiltere ve Galler Yüksek Adalet İş ve Mülkiyet Mahkemeleri’nin, Wright’ın white paper’ın haklarına sahip olmadığını açıklamasını talep etti.

Wright geçmişte Nakamoto’nun cüzdanlarına da daha önceden erişimi olduğunu ancak şu anda anahtar kelimeleri kaybettiği için bunu yapamadığını belirtmişti.

Wright’ın uyarı gönderdiği Bitcoincore.org white paper’ı sitesinden kaldırmış ve endüstriden de ‘Wright’a teslim olduğu’ gerekçesiyle protesto edilmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap