Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Bitcoin fiyat performansı kısa vadede piyasa iştirakçilerini endişelendiriyor. Lakin daha geniş Bitcoin birikiminin işaretleri var. BTC yeni haftaya 30.000 doların üzerinde başlıyor. Lakin çok aylık süreç aralığı değişmeyi reddederek hiçbir yere gitmiyor. İşte bu hafta izlenecek 5 şey.

Bitcoin fiyat hareketi

BTC fiyat hareketi, yatırımcılara trendi değiştirmek ismine ne gerekebileceğini merak ettikleri için hudut bozucu bir deja vu hissinden biraz daha fazlasını veriyor. Düşük vakit dilimlerinde farklılık var. Bitcoin’in tam olarak sahip olmadığı şeyin bir trend olduğunu söylemek daha yanlışsız olacak. En büyük kripto para ünitesi, boğaların mı yoksa ayıların mı kazanacağına karar veremeden hareket ediyor. Buna nazaran haftalarca üst ve aşağı taraflı hareketler sergiledi. Bu gayret öngörülebilir bir düzenlilikle devam ediyor. Lakin ne makroekonomik bilgiler, ne kurumsal iştirak ne de öteki bir şey işleri değiştiremedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 1

Bunu akılda tutarak hareket edelim. Önümüzdeki haftanın Amerika Birleşik Devletleri yahut Federal Rezerv’den gelecek dataların kripto para piyasasını etkilemesi kelam konusu değil. Zincir üzerindeki Bitcoin dataları, yatırımcı tabanı ortasında tekrar birikim kademesine işaret ediyor. Öteki taraftan muhtemelen daha kıymetli bir piyasa hareketinden evvel “fırtına öncesi sessizlik” zihniyetini yansıtıyor. Kripto endişe ve açgözlülük endeksine nazaran, kripto piyasası hassaslığı “nötr” durumda. Şu ana kadar Temmuz ayının en düşük noktasında yer alıyor.

Bitcoin haftalık kapanışı volatiliteyi uzak tutuyor

Bitcoin’in haftalık mum kapanışı canlandırıcı bir halde dalgalanmadan vazgeçmeyi tercih etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 2

Normalde sistemsiz kısa vadeli fiyat hareketlerinin yaşandığı bir periyot. Lakin, kapanışta çok az aksaklık var. Öbür taraftan 30.000 dolarlık takviye bile tartışmasız kaldı. BTC/USD böylelikle, üst taraflı likiditeye yönelik bir hareketin yeni yılın en yüksek düzeyleriyle sonuçlandığı ve akabinde dramatik bir düşüşün yaşandığı geçen haftadan bu yana dar bir “mini aralık” içinde devam ediyor. Tanınan trader Daan Crypto Trades, “Bence bu noktada herkes bu aralığı gözleri kapalı görebilir.” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 3

Diğerleri de emsal biçimde, boğaların aralığı uzun müddet kıramaması nedeniyle Bitcoin için yeni lokal düşük düzeylerin gelebileceği fikrine yaklaştı. Trader Credible Crypto için, bir aydır görülmeyen alan olan 27.400 dolara dönüş masanın dışında değil.

Diğer taraftan trader Crypto Tony, 28.300 dolar civarında potansiyel bir aşağı taraflı amaç alanı önerdi. Ayrıyeten bunun “önyargısı olmaya devam ettiğini” ekledi.

Yerel fiyat noktalarındaki güç açısından, trader Jelle değerli bir noktaya işaret ediyor. Bitcoin’in göreli güç endeksinde (RSI) devam eden bir savaş olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten son vakitlerde fiyat yörüngesiyle düşüş eğilimi gösterdiğini vurguluyor. Jelle, son tahlilinin bir modülü olarak hareket ediyor. Buna nazaran, “Bitcoin geçen hafta düşüş sapmasını ortadan kaldırmaya çalıştı. Lakin süratli bir halde darbe aldı.” yorumunu yapıyor.

Kazanç dönemi ABD data açıklamalarına öncülük ediyor

Makro açıdan ilham verici bir riskli varlık sarsıntısı bekleyenler, ABD’den gelecek değerli dataların eksikliğiyle bu hafta hayal kırıklığına uğrayacak. En değerli datalar 20 Temmuz’da teknoloji şirketlerinin karları ve işsizlik müracaatları olacak. Lakin Fed’in faiz artırımına ait kararına yaklaşık iki hafta kaldığı için ufukta dalgalanma kelam konusu.

Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, yakın tarihli bir toplumsal medya tahlilinin bir kısmında farklı bir cümle kurdu. Cümle “Kazanç dönemi tüm süratiyle devam ediyor. Odak noktasında Temmuz Fed toplantısı var. Ağır birkaç hafta olacak.” biçimindeydi.

CME Group’un FedWatch aracından elde edilen şimdiki kestirimlere nazaran piyasalar, enflasyonun beklenenden daha süratli gerilediğini gösteren olumlu bilgilere karşın Fed’in faiz artırımlarına devam edeceğine inanmaya devam ediyor. 17 Temmuz itibariyle, %0,25’lik bir artırım mümkünlüğü neredeyse oybirliği ile %96,1’e ulaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 4

Bu ortada izlenmesi gereken bir endeks de, bir yıldan uzun bir müddettir birinci kere altına düştükten sonra şu anda 100 düzeyini geri almaya çalışan ABD Dolar Endeksi (DXY). Bitcoin daha evvel DXY ile güçlü bir zıt korelasyon sergilemişti. Lakin bu 2023’te değerli ölçüde azaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 5

Balinalar oyuna geri dönüyor

Zincir üstü bilgilere dönecek olursak, Bitcoin balinalarının tekrar uyanışı zincir üstü tahlil platformu CryptoQuant’ı heyecanlandırıyor.

Katkıda bulunan analist SignalQuant’ın belirttiği üzere, büyük coin dilimlerini yansıtan harcanmamış süreç çıktıları (UTXO’lar) bu yıl klasik boğa piyasası usulünde artıyor. SignalQuant, 2022’nin ikinci yarısında süratli bir geri çekilmenin akabinde 2023’te balinaların kademeli olarak hayata döndüğünü gösteren UTXO Kıymet Bantları metriğine atıfta bulundu. CryptoQuant’ın 16 Temmuz’daki Quicktake blog yazılarından birinde farklı bir yorum var. “Balina grubu’ 2019’da fiyatıyla birlikte artarken, 2023’te de fiyatıyla birlikte yavaş yavaş artıyor. Göstergeleri kademeli olarak artarsa, 1) 2022 sonundaki fiyatının uzun vadeli bir taban olduğundan ve 2) fiyatının artmaya devam edeceğinden daha emin olabiliriz.” diye yazdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 6

Arz dinamikleri erken boğa piyasası sinyallerini tekrarlıyor

Zincir üzerindeki en son datalar, BTC arzının 30.000 dolar civarında öteki fiyat noktalarından daha fazla hareket ettiğini gösteriyor. Ayrıyeten bu da yatırımcı tabanında kritik bir ilgi noktasını yansıtıyor. Zincir içi tahlil platformu Look Into Bitcoin’e nazaran hareketlilik kelam konusu. Buna nazaran, toplamda 30.200 dolar civarındaki bölgede toplam arzın %3,8’i hareket etti.

Aynı vakitte, daha eski, uzun müddettir uykuda olan arz da hayata geri dönüyor. Look Into Bitcoin’in yaratıcısı Philip Swift’e nazaran bu durumun farklı bir istikameti var. Bugüne kadar her Bitcoin boğa piyasasının birinci periyotlarının karakteristik özelliği oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 7

Kripto piyasalarından “açgözlülük” kayboluyor

Ortalama bir kripto yatırımcısının kararsız tabiatını, klasik hassaslık ölçütü olan Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksi’nden daha güzel gösteren çok az şey vardır. Biraz gecikmeli de olsa, Fear & Greed, piyasa iştirakçileri ortasında yerleşik süreç aralıklarında bile süratle değişen ruh halini yakalıyor. Bu durum, üstte bariz bir formda güzelleşen ve aşağıda berbatlaşan hassaslıkla birlikte, değerli 30.000 dolar hududu etrafındaki durumdur.

Şu anda endeks nötr bölgede, fakat 54/100 ile Temmuz ayının en düşük düzeyinde. Kaygı ya da açgözlülükteki aşırılıklar, sırasıyla piyasa toparlanmaları ya da geri çekilmeleri için evvelce ihtar misyonu görme eğilimindedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoinler İçin Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 8

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap