Bitcoin tutan yatırım fonlarının değeri 43 milyar dolara ulaştı

Bitcoin tutan yatırım fonlarının değeri 43 milyar dolara ulaştı

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin tutan yatırım fonlarının değeri 43 milyar dolara ulaştı

Nickel Digital adlı şirketinin hazıladığı rapora göre, 43.2 milyar dolarlık yatırımın 6,5 milyar dolarlık kısmı ise kurumsal şirketlere dayanıyor.

“Enflasyona karşı korunmada onay aldı”

Nickel Digital CEO’su Anatoly Crachilov, Financial Times’a konuyla ilgili yaptığı açıklamda, önemli küresel yatırımcıların Bitcoin’i portföylerine dahil etmelerinin, en büyük kripto paranın, artık enflasyona karşı korunma yöntemi olarak onay aldığının bir göstergesi olduğunu belirtti ve “Kurumsal yatırımlar Bitcoin ve yatırım ekosistemine çok büyük katkılar sağlayabilir” dedi.

“Volatilite zamanla azalacak”

Bu tür büyük yatırımların artmasının Bitcoin’in çok eleştirilen volatilitesini de azaltacağını belirten Crachilov şunları söyledi:

“Yüksek ölçekteki kurumsal alımların, Bitcoin volatilitesini de zamanla azaltması bekleniyor. Çünkü bu tür yatırımcılar daha katı ve uzun dönemli düşünerek yatırım yapıyorlar. Yatırımlar arttıkça, Bitcoin’in likidite havuzu da büyüyecektir”

Yatırımların 5’te 3’ü Kuzey Amerika’dan

Nickel Digital’ın araştırması sonucunda başka sonuçlar da ortaya çıktı. Örnek olarak, Bitcoin tutan yatırım fonlarının 5’te 3’ünün Kuzey Amerika bölgesinden olduğu belirlendi.

Avrupalılar yükseliş bekliyor

Kurumsal şirketler Bitcoin alımlarını artırırken, bu anlamdaki piyasa değeri de 6,5 milyar dolara ulaştı. Şirketin araştırmasına katılan Avrupalı şirketlerin yüzde 81’lik bölümü ise, bu rakamın ilerleyen dönemde daha da artmasını bekledikleri yönünde görüş belirttiler.

Öte yandan daha fazla kurumsal yatırımcı Bitcoin alımı açıkladıkça, bankalar ve varlık yöneticileri de bu hareketlere katılmaya çalışıyor. Örnek olarak 150 yıllık dev yatırım bankası Goldman Sachs, Bitcoin alanında agresif adımlar atıyor. Şirket, Nisan ayında Bitcoin fiyatına dayalı bir türev ürünü piyasaya sürmüş ve kısa süre içinde de özel müşterilerine yeni Bitcoin yatırım araçları sunacağını duyurmuştu. Morgan Stanley, BNY Mellon gibi dev yatırım bankaları da Bitcoin yatırım alanlarını genişletiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap