Bitcoin Ticaret Hacminde Yeni Rekor!

Bitcoin Ticaret Hacminde Yeni Rekor!

Paylaş
Bitcoin Ticaret Hacminde Yeni Rekor!

Kriptokoin – Bitcoin pazarı, geçtiğimiz günlerde BTC’nin 19 bin 900 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan tarihi rallisine başladığı 2017 yılının sonundaki aktivite seviyelerini aştı.

BTC Ticaret Hacminde Rekor

Bu kez, BTC pazarı Ocak ayında düşük hacimlerden tam bir toparlanma kaydetti. En büyük artış, yeni piyasaya sürülen vadeli işlem piyasaları ve BitMEX’teki yüksek aktiviteden kaynaklanıyor. Önümüzdeki vadeli döviz kuru, yılın ikinci yarısında birkaç defa açık pozisyonların 1 milyar doları aştığını gördü.

Piyasa yorumcusu Charles Edwards’a göre, Bitcoin’in 90 günlük hacmi geçtiğimiz günlerde 2017’nin en yüksek seviyelerinin yüzde 40 üzerine çıktı. Bu durum için Edwards, “güçlü etkileri var” açıklamasını yapıyor.

Yıllarca fiyat keşfi kaynağı olan BTC spot pazarı, daha büyük ve çevik vadeli işlem piyasası tarafından desteklendi. Hem BitMEX hem de Binance vadeli işlem piyasalarında fiyat saptamasının yanı sıra, ana yatırımcıları, nakit olarak ödenmiş ve fiziki teslimli bitcoin vadeli işlemleriyle çeken CME ve Bakkt’ta gerçekleştiriliyor.

BTC pazarı ayrıca döviz girişleri ve çıkışları arasındaki etkileşime de bağlı. BTC borsalarda satış baskısıyla karşılaşıyor. Bununla birlikte, Tether (USDT) girişleri genellikle bir ralliyi peşi sıra getiriyor.

Fakat bir boğa fiyat hareketi için en etkili kombinasyon USDC likiditesinin artmasıyla birlikte BTC’nin çıkışı olacak. BTC pozisyonlarını satın almak için balinalar ve yeni fonlar tarafında “hodling” davranışı söz konusu.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, akış profili, azalan yeni likidite kaynaklarından dolayı potansiyel bir fiyat düşüşüne işaret ediyor. BTC’ye olan tutum, Bitcoin korkusu ve açgözlülük endeksinin 39 noktasında “korku” alanına inmesiyle karamsarlığa bir dönüş olduğunu gösteriyor.

BTC’de Değişkenlik

BTC için, bir ralli periyodunu belirleyen hemen hemen tüm faktörler günler veya saatler içinde değişebilir. BTC, düşük fiyatlarda bile, daha yüksek bir değerlemeye yönelik bir rallinin kurulmasının sadece birkaç hafta alabileceğini göstermiş durumda.

USDT’nin etkinliği hızla değişiyor. Şu anda her USDT , bir günde borsa ekosisteminde yaklaşık dört kez hareket ediyor. En yoğun aktivite dönemlerinde, her token günde 11 kereden fazla hareket eder ve 4,1 milyar tokene büyütülmüş bir etki verir.

BTC geçtiğimiz hafta sonunda 9 bin doların üzerindeki seviyelerden vazgeçerek geri döndü. Pazartesi günü, Bitcoin, bu seviyenin altına düşmeden, 8 bin 700 doların çok altına düştü. Salı günü, fiyat tekrar düşmeye başladı ama gün sonunda 8 bin 775,59 dolara geldi. BTC’nin piyasa hakimiyeti yüzde 66,1’e geriledi, çünkü BTC pozisyonlarını silerken, şu an için altcoinler nispeten sabit fiyatlarla yoluna devam ediyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap