Bitcoin Teknik Analizi: 25 Kasım 2019

Bitcoin Teknik Analizi: 25 Kasım 2019

Paylaş
Bitcoin Teknik Analizi: 25 Kasım 2019

Bitcoin Fiyatı 5.000$’ı Görecek Mi?

Destek Kıtlığı Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Merhaba,

Kasım ayının başında başlayan ve hız kaybetmeden devam eden Bitcoin fiyat düşüşü birçok pozisyonun zararla kapatılmasına neden olmanın dışında ayrıca 5.000$ seviyelerini erkenden telaffuz etmemize de zemin hazırladı. Önceki birçok yazımızda yaşanması muhtemel Death Cross ve sonuçlarına dikkat çekmiş ve eğer gerçekleşirse artık burada 6.000$’ları konuşacağımızı söylemiştik. Death Cross ve sonuçları ile ilgili yanılmamamıza rağmen 6.000$’ları atlayarak 5.000$ seviyelerini konuşmaya başlamamız bizim için erken çalan bir çan oldu. Bununla beraber büyük ve tedavisi zor bir yara almış olan boğaların, Asya piyasasından gelen olumlu sinyaller ve artma eğilimi içinde olan volatilitenin de etkisiyle sürpriz bazı hamleler yapabileceği beklentileri de mevcut.

22 Kasım’da önemli destek noktalarından birisi olan 7.500$ seviyesini keskin bir şekilde aşağı kıran fiyat tekrar toparlanma şansı bulamadan güney yolculuğuna başlamış görünüyor. Fiyatın 7.500$ desteğinde bir süre kalacağı ve ardından kendini toparlayacağı yönünde genel bir kanı oluşmuştu. Ancak fiyat bunu sert bir şekilde ret etmeyi tercih etti ve aynı tercihini 6.000$ için de yapabileceğinin sinyallerini verdi. Fiyatın 6.000$’ı da ret etme ihtimali doğal olarak gözlerin 5.500$ ve 5.000$ noktalarına çevrilmesine neden oldu. Çünkü yazı başlığında da belirtildiği gibi söz konusu seviyelerde ciddi bir destek alanı kıtlığı var. Bu durumda fiyat 5.500$ ve 5.000$ aralığında duraksayabilir.

Bitcoin fiyatının 6.000$ seviyesini hızlı bir şekilde pas geçip 5.000$ seviyelerine gelebileceğinin en önemli göstergesi, haftalık grafikte 200 hareketli ortalamanın 5.000$ seviyesinde bekliyor olması. 5.000$ rakamının önemi ilk olarak buradan geliyor. Bu teknik gösterge 2018 Bitcoin kışı boyunca fiyat 3.200$’a düştüğünde sağlam bir nokta oldu. 5.000$ rakamının bir diğer önemli olduğu kısım da burası. Bu fiyat hareketinin geçmişte olduğu gibi tekrarlanması durumunda fiyat 5.000$’a düşecek ve buradan pozitif bölge olan kuzeye doğru yönelecektir. Geçmişe baktığımızda 5.000$ seviyesinin Nisan 2019 itibariyle yukarı kırılmasından sonra fiyatın 14.000$ seviyelerini test ettiğini görebiliyoruz.

Öte yandan fiyatın güneye giden rotası içinde (son derece zayıf da olsalar) bazı destek alanlarının bulunması yatırımcılara umut veriyor. Ancak kötü gidişin yavaşlaması ve hatta belki son bulması için fiyatın 7.000$’ın üzerinde bir yukarı düzeltme yaşamasının ardından 7.200$ ve 7.500$ dirençlerini temizlemesi zorunlu görünüyor. Mevcut durumun fiyatın iki yöne de kayabileceği ihtimalinin olmasından daha çok sanki fiyatın aşağı inişinin devam edeceği yönünde bir resim verdiği ama çıkış ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiği için “Bekle ve Gör!” yine en iyi strateji olacaktır.

Doğru pozisyonları açabilmek fiyatın yönünü doğru tespit edebilmekten geçiyor. Fiyatın yönünü doğru tespit edebilmek de Teknik Analiz Eğitimlerinde yatıyor. Teknik analiz eğitimleri de aşağıdaki linklerde sizleri bekliyor.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap