Bitcoin Teknik Analizi: 16 Aralık 2019

Bitcoin Teknik Analizi: 16 Aralık 2019

Paylaş
Bitcoin Teknik Analizi: 16 Aralık 2019

Noel Öncesi Bitcoin’e Olan Talep Azalabilir.

Bitcoin Aylık Grafikteki Tehlike Ne?

Merhaba,

Kripto para piyasasında önemli bir etken sayılan dünyadaki Hristiyan nüfusun 24-25-26 Aralık tarihlerinde kutladığı Noel Bayramı nedeniyle her yıl aynı zamanlarda yaşanan durgunluğun bu yıl da yaşanması söz konusu. 24 Aralık gecesi başlayan ve 26 Aralık akşamına kadar süren bu kutlamalar Hristiyanlar için kutsal sayıldığından, önemli sayıda kripto oyuncusunun bilgisayar başındaki işlem serüvenlerine bir süre ara vereceklerini dikkate almak gerekir. Önceki yıllarda aynı dönemlerde yaşanan işlem hacmindeki düşüşün bu yıl da yaşanacağına dair birçok görüş var. Bu nedenle resme daha büyük bir pencereden bakmaya çalışalım ilk olarak.

Aylık grafikte göze çarpan ve dikkate alınması gereken önemli birkaç detay var. İlk detay hem MACD hem de MACD W ciddi düşüş sinyalleri veriyor. Her iki osilasyon göstergesi de geçmişte bu kesişimleri yaptıktan sonra fiyatta çok büyük düşüşler yaşanmıştı. Bir diğer dikkat çeken detay, RSI MA 50’nin altında ve aşağı doğru boynunu kırmış durumda 30 bandına doğru bir hareketin içine girebilme potansiyeline sahip. Bunlara ek olarak mum formasyonları maalesef bir çift tepe oluşumuna işaret ediyor ki, bu durumda fiyatın 5.000$ ile 3.500$ arasına kadar yol alması söz konusu olabilir. Büyük resme aylık grafikte baktığımızda karşımıza çıkan manzaranın iç açıcı olmaması her şeyin bittiği anlamına gelmemekle beraber her an her şeyin hızlıca değiştiği kripto dünyasında büyük ve ters hamlelere hazırlıklı olmak zorunda olduğumuzu da hepimiz biliyoruz.

Günlük grafikte dikkat çeken ilk şey sonuçları ölümcül olabilecek Death Cross. Yukarı yönde 24 Ekim’de başlayan hamlenin sonuca ulaşamaması ve ardından fiyatın agresif bir şekilde geri çekilmesini takip eden yapıda MA 50’nin boynunu aşağı kırması bu düşüşün devam edeceğini gösteriyor. Aksi senaryo ise fiyat hareketinin üçlü bir ters tepe yaparak yukarı yönde güçlü bir hamle ile kaybettiği önemli noktaları geri kazanmaya çalışması şeklinde karşımıza çıkar.

Noel arifesinde boğaların güçlerini koruyacakları, en azından 7.000$ kazanımını elde tutmaya çalışacakları ve yılsonuna kadar 8.000$ kalesini geri alabilecekleri yönünde bazı işaretler olsa da birçok insanın borsa ekranlarından kendi kutsal bayramları sırasında uzak duracağını da akılda tutmak gerekir. Yeni bir yıl ile yeni beklentilerin doğacağını, kripto fiyat hareketlerinin bizlere her zaman binlerce kere alım satım fırsatları vereceğini unutmamalıyız.

Yeni beklentiler doğana kadar kendine ve geleceğine yatırım yapıp, kendi analizini kendi yapmak isteyenler için;

21-22 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Teknik Analiz Sanatı Eğitimi fırsatını değerlendirmek isteyenler için son başvuru tarihi 19 Aralıktır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap