Bitcoin Teknik Analizi: 02 Ocak 2020

Bitcoin Teknik Analizi: 02 Ocak 2020

Paylaş
Bitcoin Teknik Analizi: 02 Ocak 2020

2020’de 6.000$’ın Altını Mı Konuşacağız?

Bitcoin Günlük Grafikteki Tehlike, Çok Yakın…

Merhaba,

Yeni yıla hep iyi dileklerle girer ve iyi bir yıl geçirmeyi isteriz. Bir de şöyle bir inanış vardır, yıla nasıl girersen bütün bir yıl öyle geçer diye. Bitcoin için de yeni yılda iyi dilekler söz konusu olmasına karşın yıla iyi başlamadığı ve bu başlangıcın bir süre daha düzelemeyebileceğini gösteren bazı işaretler var. İnanıştaki gibi yıla başladığı gibi devam etmemesi ümidiyle büyük pencereden dışarıya bir bakalım.

Önceki yakın zamandaki yazılarımızda Bitcoin’in için yeni yılın iyi başlamayacağının belirtileri olarak 100 haftalık hareketli ortalamanın altına inme eğiliminde olan fiyata dikkat çekmiştik. Fiyat hala aynı eğilimi sergilemekle beraber, bu hareketli ortalamayı kendisine bir destek olarak besleyebilirse kötü başlayan gidişatın değişebileceğini söyleyebiliriz. Bunun gerçekleşmesi bir ihtimal. Ancak haftalık grafikte göze ilk çarpan ayı flaması kendini gerçekleştirme çabasını sürdürürse 6.000$ ve onun altındaki rakamlarla dolu bir ay geçirebiliriz. RSI’ın 50 dengesinin altında seyretmesi işlerin iyi olmadığını ancak bu denge çizgisinin çok altına inmeden boynunu yukarı kırması durumunda, 100 haftalık hareketli ortalamanın bir destek olarak ortaya  çıkabileceğine dikkat çekmek isterim. Haftalık grafikteki ayı flaması yakın takibe alınmalı.

Günlük grafikte Bitcoin fiyat hareketlerinde çokça rastlanan ve başarılı olan bir formasyon kendisini hemen belli ediyor. 2618’e göre; 1 numaralı ok ile gösterilen mum çubuğu, gövde olarak (2 numaradaki gibi) boyun çizgisi olan 7.113$’ı aşağı kırar ve 7.113$’ın altında kapanırsa, fiyat kendisini ilk olarak 6.962$ seviyesinde bulacaktır. Bir ihtimal olarak 6.751$ ya da bu seviyeye yakın bir deneme yapacaktır. Ardından bir miktar toparlanması gereken fiyatın 7.000$ ve üstünde tutunamaması durumunda daha aşağılara kayması kuvvet ile muhtemeldir.

Yine günlük grafikte 50 günlük hareketli ortalamanın altında kalan fiyatın önemli bir karar aşamasına geldiğini söylemek mümkün. Kırmızı oklarla gösterilen noktalarda MA50 direnci ile karşılaşan fiyat, bu dirençleri kırmayı başaramadığı zamanlarda yönünü her zaman aşağıya çevirmiştir. Fiyatın aynı şeyi tekrar yaşaması durumunda gireceği kanal olan 6.962$ ile 6.477$ arasında bir ralli yaşayacağı, bu kanaldan hızla çıkmak isteyeceği (belki bir ölü kedi sıçraması) ama kanalın altına geçmesi durumunda 2020 halvingine kadar işlerin kötü gideceğini söylemek gerekir.

Her iki günlük grafikte Bitcoin fiyatını bekleyen ciddi tehlikeler söz konusu. Haftalık grafikteki mevcut yapı da buna eklenince, Bitcoin’in 2020’ye iyi başlamadığını ve bu olumsuzluğun bir süre daha böyle devam etme eğiliminde olduğunu dile getirebiliriz. Bu hafta boyunca ve önümüzdeki hafta başına kadar shortlar için fırsatların olduğu bir fiyat hareketini izleyeceğimizi ve yukarıda bahsi geçen 2618 ile MA50’nin altındaki kanalın çok iyi takip edilmesi gerektiğini önemle vurgulayalım.

Teknik analizi başından sonuna kadar tüm detaylarıyla öğrenip ömür boyu kendi analizinizi kendi yapmak isteyenler için;

25-26 Ocak tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Teknik Analiz Sanatı Eğitimini değerlendirmek isteyenler için son başvuru tarihi 21 Ocak’tır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap