Bitcoin Teknik Analiz : 08 Nisan 2020

Bitcoin Teknik Analiz : 08 Nisan 2020

Paylaş
Bitcoin Teknik Analiz : 08 Nisan 2020

Fiyat Yönünü Bulmaya Çalışıyor…

Merhaba,

12 Mart’ta 7.974$ seviyesinden 4.873$ seviyesine kadar hızlı bir düşüş ile paniğe neden olan kripto dünyasının baş aktörü ilgili tarihten sonra başladığı toparlanma hamleleriyle beraber bugün için 7.300$ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Dünya genelinde yaşanan büyük sıkıntıyla yatırımlarını güvenceye almak isteyen birçok kişinin güvenli liman olarak görmek istediği Bitcoin, 5.000$’ın üzerinde kaldığı her gün için bir güvenli liman olarak değer görmeye devam edecektir. Bu çerçevede hem uzun vadeli yatırımcıların ve hem de kısa vadeli oyuncuların fiyatın yönüyle ilgili öngörüleri çeşitlilik kazansa da, temel ve teknik açılardan bakacağımız fiyatın önümüzdeki günlerde bize neler yaşatabileceği konusunda analiz araçlarına ve onların gösterdiklerine bir göz atalım.

Haftalık Grafik: Haftalık grafikte daha önce de bahsettiğimiz MA 20’de oluşan destek ve direnç noktalarının değeri bir kez daha ortaya çıkmakla kalmıyor aynı zamanda yakından takip edilmesi gereken önemli bir konu haline dönüşüyor. Fiyatın geçmişte haftalık 20 MA’larda gösterdiği dönüşler ve MA 20’de ortaya çıkan destek ve dirençler dikkate alındığında önümüzdeki günlerde fiyatın bu hareketli ortalamayla olan ilişkisi yakından takip edilmeli. Mevcut durumda fiyatın 7.800$ ile 7.900$ arasında MA 20 ile buluşmasının ardından burada sergileyeceği performans son derece önemli. Fiyatın bu seviyeyi aşıp aşamayacağı ya da bu seviyede takılıp takılmayacağı trendin yönünü de belirleyecektir.

Günlük Grafik: Günlük grafiğe baktığımızda fiyatın genel bir yükseliş trendi içinde olduğunu görebiliyoruz. Ancak bu yükseliş henüz tam olarak teyit edilmediği gibi dünya genelindeki mevcut sıkıntıdan doğabilecek ani karar değişiklikleri bu trendin de kaygan bir zeminde olduğunu gösteriyor. Buna rağmen söz konusu trendin içinde oluşması muhtemel bir boğa bayrağı görebiliyoruz. Bu boğa bayrağının kendini gerçekleştirmesi durumunda fiyatın Fibonacci 0,618 önemli seviyesinde doğan 8.000$’lara kadar çıkışını en azından bu seviyeye bir deneme yapmasını bekleyebiliriz. Aksi durum söz konusu olursa fiyatın Fibonacci 0,382 seviyesinde oluşan 6.500$’lar civarına kadar çekilmesi beklenebilir. Fiyat şu anda aslında bir Fibonacci sayısı olmayan 0,5 seviyesinde yönünü belirlemek için güç topluyor. Bu nedenle günlük grafikte fiyatın hareketinin bahsi geçen seviyelere doğru nasıl bir yön alacağını yakından takip etmek gerekiyor.

Günlük Grafik: Günlük grafikte fiyatın hareketine Bollinger Bantları, RSI ve Macd Weighted yardımıyla baktığımızda karşımıza çıkan tablo yine bir önceki grafiği destekler nitelikte. Fiyat Bollinger üst bandını aşma girişimi için hazır beklerken karşısına çıkacak olan ilk önemli engelin 7.400$ direnci olduğunu biliyor. Bu önemli direncin hacimli bir şekilde aşılması ve mümkünse birkaç gün boyunca bu seviyenin üzerinde kapanması yükseliş trendinin kısmi bir teyidi olarak kabul edilebilir. İzleyen süreçte 8.000$ ve üstü yeni konuşulacak seviyeler olur. RSI’ın 50 denge çizgisinin üstünde kararsız bekleyişini Macd Weighted aşağı kesişim ihtimaliyle birleştirdiğimiz zaman 7.400$ seviyesinde fiyatın uzun süre kalamayabileceği ihtimali ortay çıkıyor. Ama indikatörlerin hareketlerinin mum çubuklarından doğduğu gerçeğini göz önüne alırsak MacdW ve RSI’ın da her an mum çubuklarına göre değişeceğini unutmamak gerekir.

Teknik analiz araçlarının bize gösterdiği yön ve değerlerin genel anlamda ortaya çıkardığı strateji; “İzle ve Gör!” şeklinde. Fiyatın geçmişinde birçok sefer takıldığı yukarıda adı geçen seviyeler ve bu seviyelerden sonra aldığı hal göz önünde bulundurulduğunda izle ve gör stratejisinin bu günler için önemli bir yerinin olduğunu söylemek gerekir. Bununla beraber günlük Bitcoin ve kripto para haberlerinin takibi de gelecek fiyat hareketlerine büyük ışık yaktığından sadece yerli yayınları değil mümkünse yabancı kaynaklarını da takip etmek ayrı bir önem taşıyor.

Yaşadığımız bu sıkıntılı günlerin bir an önce geride kalması umuduyla,

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap