Bitcoin Teknik Analiz : 04 Mart 2020

Bitcoin Teknik Analiz : 04 Mart 2020

Paylaş
Bitcoin Teknik Analiz : 04 Mart 2020

Bitcoin?

Artış Devam Edecek!

Merhaba,

Bitcoin içinde bulunduğumuz haftanın başında 9.000$ engelini kırmaya çalıştıktan sonra istikrarlı bir şekilde işlem görmeye devam ediyor. 8.800$ seviyesinde kendine yön bulmaya uğraşan fiyat genel olarak ayıların kontrolünde ve şimdilik(!) yükseliş trendi kırılmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta 10.000$’ı kırma çabalarına rağmen boğaların yetersiz coşkusu ve gelen satış baskısı fiyatın yeni yukarı hamlelerini engelledi. Buna rağmen önümüzdeki günler önemli bazı fiyat hareketlerine gebe. Büyük pencereden fiyatın genel manzarasına bir bakalım.

Haftalık grafikte fiyat MA50’de, Mart 2018, Nisan 2019 ve Kasım 2019 / Ocak 2020 tarihleri arasında kendisine önemli ve güçlü bir destek bulmuş. Haftalık MA50’de oluşan bu destekler fiyatın her zaman yükseliş trendine geri dönmesiyle sonuçlanmış. 24 Şubat haftası itibariyle aynı desteği test eden fiyat aynı destekten geri dönerek tekrar toparlanma sürecine girmiş. 2 Mart’ta başlayan bu toparlanma süreci MA50’de alınan desteğin dışında Hamile Boğa mum formasyonuyla da ivmelenerek 10.000$ psikolojik sınırına ulaşmak için hamlesini yapmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Göreceli Güç Endeksi RSI’ın nötr bir noktada duruyor olması fiyatın şimdilik yükselmediğini ama en azından düşmediğini de göstermektedir. Bu durum fiyatın bir süre daha yatayda hareket edeceğine işaret ediyor. Bu yatayda hareket edecek olan fiyat MA50 ve Hamile Boğa’nın da etkisiyle kararlı bir şekilde artmaya başlayacaktır.

Bitcoin yarılanmasına 100 gün kalmışken günlük grafikte devasa bir TOBO’nun oluşma ihtimali yakından takip edilmeye değer bir kazanç kapısı olabilir. Bitcoin yarılanmaları geçmişte fiyatların bir türbülans ve fiyat oynaklığı yaşamalarına neden olmuştur. Yarılanma sonrası 12,5’ten 6,25 BTC’ye düşecek olan ödülün ardından geçmişte olduğu yeni zirveler yaşanması beklenmekte. Yarılanmanın verdiği etkiyle ortaya çıkacak olan FOMO da bu yeni zirveler için bir başka itici kuvvet olacaktır. Günlük grafikteki TOBO’nun ilk hedefi 10.500$’ın ardından 12.000$ olarak karşımıza çıkıyor.

Kısa vadeli bakış açısı içinde hala düşüş eğiliminde görünen Bitcoin fiyatları bize pozisyonlarımızı kısa vadeli ve düşük tutmamızı öneriyor. Geçen hafta yaşanan boğa koşusunun bir düzeltmesi olan bu düşüş trendine rağmen fiyatların önümüzdeki günlerde önemli dalgalanmalar göstereceği ve buna hazırlıklı olunması gerektiği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Bununla beraber genel olarak uzun vadeli bakış açısı içinde fiyatların yükseleceği beklentisi benimsenmiştir. Küresel çapta yaşanan son zamanlardaki mali kargaşadan olumlu etkilenerek hareket eden Bitcoin fiyatları yarılanmanın etkisiyle de artışını sürdürmeye devam edecektir. Bitcoin’in dünya genelindeki yatırım araçları içinde son 10 yılda gösterdiği yüksek performansını dikkate alacak olursak, bu yükselişin küçük duraksamalar dışında kararlı bir şekilde yoluna nasıl devam ettiğini izleyeceğiz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

14 – 15 MART tarihlerinde İstanbul’da Teknik Analiz Sanatı Eğitimi düzenlenmektedir.

Başvuru linkleri aşağıdadır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap