Bitcoin, tarihi Kaliforniya altın hücumu ile birçok paralelliğe sahip… Aynı şekilde mi sonuçlanır mı?

Bitcoin, tarihi Kaliforniya altın hücumu ile birçok paralelliğe sahip… Aynı şekilde mi sonuçlanır mı?

Paylaş
Bitcoin, tarihi Kaliforniya altın hücumu ile birçok paralelliğe sahip… Aynı şekilde mi sonuçlanır mı?

Bu yılın başlarında, Hacked, Bitcoin‘i, altın keşiflerinin 1848 – 1855 yılları arasında Kaliforniya’ya çılgınca, açgözlülükle sürüklenen bir harekete yol açtığı Kaliforniya altın hücumuyla (California gold rush) karşılaştıran bir makale yayınladı.

Bu ilginç bir benzetme çünkü halk, altın hücumunun spekülatörleri kandıran sahtecilik ve dolandırıcılık dışındaki herkesi yoksun bıraktığını söylüyor.

Bir sonraki Bitcoin boğa rallisine girmek için mücadele ederken aklımızda tutmamız gereken bazı şeyler var. Hepimiz kripto paranın Kaliforniya altın hücumu gibi biteceğini ummalıyız.

Kaliforniya altın hücumu, çorak topraklara zenginlik getirdi

Popüler tarihte, dünyanın birçok yerinden insanlar, altın arayışı içinde Kaliforniya tepelerine geldi. Elleri boş geldiler, altın bulamadılar ve hiçbir şey bırakmadılar. Tüccarlar, borç verenler ve şirketler ise bu kişilerin umutlarından para kazandılar.

Ancak popüler tarih boş konulara odaklanmış olabilir

Evet, ilk madenciler yiyecek ve ekipman için çılgınca yüksek maliyetlere maruz kaldılar. 1849’da, tek bir yumurta bugünün parasında 25 dolara eşdeğerdi. Kahve’nin kilosu 100 dolardan fazla tutuyordu ve bir çift botun değeri 2.500 doları bulduğu söyleniyor.

Altın hücumunun 1852’deki zirvesine göre fiyatlar çok düştü. Belki de San Francisco’ya olan arz akışı, fiyatları düşürdü. Ya da daha sonra madenciler bu ilk fırsatçılardan daha az para kazandılar, bu nedenle yumurta ve kahve gibi lüksler için para harcamaktan vazgeçtiler. Yollara, limanlara, binalara 3 yılda yapılan yatırımlar ve yasalar, ürünlerin daha kolay pazarlanmasını sağlamış da olabilir.

Sebep ne olursa olsun, altın rallisi, 1850’lerin ortalarında sona erdiğinde, San Francisco küçük bir karakoldan gelişmiş bir ticaret merkezine dönmüştü.

Çoğu insan düzgün bir yaşam standardına kavuştu ve bazıları çok para kazandı. Altın rallisi sona erdiğinde, San Francisco, Batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en önemli finans merkezi haline geldi.

Bu ilk yerleşimciler,  çoğunlukla boş tepeler ve nehirleri olan topraklara yerleşti. Limanları, yolları veya depoları ya da herhangi bir resmi mülkiyet hakkı, arazi hibesi veya vergilendirme sistemi yoktu.

1850’lerin ortalarında devasa şirketler altın madenlerini ele geçirdiğinde, Kaliforniya vapurlar, demiryolları, perakende satışlar ile modern refaha kavuştu. Girişimciler yeni tarama teknikleri keşfettiler ve modern hidrolik madenciliği icat ettiler. Tarım patladı ve işletmeler gelişti.

Aslında, bazı ekonomi tarihçileri, altın hücumunu, ABD tarihindeki (1841-1856) en uzun durgunluk görülmeyen dönem olarak tanımlıyorlar.

Bitcoin de aynısını yapabilir mi?

Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 ABD dolarından bu yana düşerken, etkinlik durmadı.

Her zamankinden daha fazla gelişme var. Kriptoya özgü ticaret organizasyonları ve yeni finansal modeller, her geçen gün artıyor. Daha net düzenlemeler ve daha iyi altyapı oluşuyor. Teknolojide büyük adımlar atılıyor.

Kaliforniya’daki altın hücumunun “49’ları” gibi, ana farkındalık, yatırım ve profesyonellik heyecan verici yeni bir fırsat sunuyor. Halen hükümet ve altyapı ile ilgili bazı sorunlar ise çözülmek için bekliyor.

hackernoon

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap