Bitcoin Pizza Günü nedir? Her yıl 22 Mayıs’ta kutlanan bu günün hikayesi

Bitcoin Pizza Günü nedir? Her yıl 22 Mayıs’ta kutlanan bu günün hikayesi

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin Pizza Günü nedir? Her yıl 22 Mayıs’ta kutlanan bu günün hikayesi

Kripto para tarihindeki en önemli günlerden biri olan Bitcoin Pizza Günü nedir? Ne zaman kutlanır? Fiyatlanmasını günümüzde sıkça konuştuğumuz popüler kripto paranın, ilk çıktığı zamanlarda bir fiyatı bile yoktu. Aynı zaman diliminde, blok zincirine kazılı temsil ettiği değer biriminin bir ödeme aracı olarak kabul görmesi ise sadece bir hayaldi. Fakat, on bir sene önce Bitcointalk isimli forumda iki kullanıcı arasında başlayan diyalog bu hayali gerçeğe taşıdı. Yazımızda, Bitcoin Pizza Günü’nden ve Laszlo Hanyecz’in hikayesinden bahsedeceğiz.

Öncelikle Bitcoin Pizza Günü’nüz kutlu olsun! Her yıl 22 Mayıs tarihinde kutlanan bugünün anlamı hem kripto para hem de teknoloji tarihi açısından oldukça önemlidir. Peki, bu süreç nasıl başlamış gelin birlikte bakalım. Her şeyin başlangıcı ilk Bitcoin geliştiricilerinden olan ve erken zamanlarda madencilik yapan Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010’da yaptığı bu paylaşımdı:

Laszlo, iki pizza karşılığında 10.000 BTC (güncel fiyatı ile 380 milyon dolar, tüm zamanların en yüksek seviyesi fiyatı ile 648 milyon dolar) ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kabul eden kişinin dilerse pizzayı kendisinin yapabileceğini ya da bir restorandan sipariş edebileceğini de ekliyor. Onun için önemli olan kısım bu transferi gerçekleştirebilmek ve adaptasyonu hızlandırmak. Çünkü, yeni gelişmekte olan Bitcoin topluluğunun böylesine bir dönüm noktasına ihtiyacı var.

Laszlo’nun Bitcoin ile satın aldığı pizzalar

Gerçek adı Jeremy Sturdivant olan “Jercos” takma adlı kullanıcı Laszlo’nun teklifini kabul ediyor. Ardından Laszlo’ya bir pizza restoranından iki pizza ve iki adet elmalı pay sipariş ediyor. Blok zincirinin şeffaf bir teknoloji olması sebebiyle ikili arasındaki transferi görünteleyebiliyoruz. Bağlantıya tıklayarak Bitcoin Pizza Günü’nün kutlanmasına sebep olan blok zinciri kaydını görüntüleyebilirsiniz.

Laszlo’nun Bitcoin ile aldığı pizzalar sadece bununla sınırlı kalmadı. Daha sonrasında da Bitcoin ile pizza aldığını kendisi ifade ediyor. Paylaşımının devamında artık gün başına binlerce BTC üretemediği için pizza tekliflerini kabul etmediğini ekliyor. Fakat, 2018 yılında Lightning Network üzerinden ilk pizza satın alan kişi yine Laszlo oluyor. Transferlerin daha hızlı yapılabilmesi amacıyla tasarlanan Lightning Network’e de adını kazımış oluyor böylece. Bu alışverişte ise tek pizza için 0.00649 adet BTC ödüyor.

“Pişman değilim”

Ek olarak, Laszlo geçen sene verdiği bir röportajda 10 bin Bitcoin’i pizzaya verdiği için pişman olmadığını belirtiyor. Milyonluk pizzalar olarak birçok yorum yapılsa da Laszlo ekosisteme sağladığı katkıdan son derece memnun.

Kutlamalar ve Bitcoin Pizza

Bitcoin Pizza Günü topluluk tarafından biliniyor olsa da henüz viral olmamıştı. 2014 ve sonrasında bilinirliğinin artması ile birlikte kutlamaların sayısı da arttı. Bu artışta New York Times gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan makalenin etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Buna paralel olarak, ABC News ve WSJ gibi geniş kitlelere hitap eden yayın organları da konuyu haberleştirince Laszlo’nun ünü daha da yayılıyor.

Günümüzde ise kutlamalar bir adım daha öteye gitmeye başladı. “Pomp” takma adlı kripto fenomeni geçtiğimiz haftalarda “Bitcoin Pizza” restoran zinciri girişimini duyurdu. ABD’de on şehirde servise başlayacak olan restoran, ilk pizzalarını Bitcoin Pizza Günü’ne özel bugün teslim edecek.

Girişimci Pomp, menüdeki pizzalara oldukça ilginç isimler takmış. “Satoshi’nin Favorisi” ve “Lazer Gözler” bunlardan bazıları. Yıldönümüne özel olarak bugün teslim edilecek pizza sayısı 10.000 adet ile sınırlandırılmış. Gelirlerin tamamı Bitcoin Gelişme Fonu’na gönderilecek ve böylelikle Bitcoin geliştiricilerine destek olunacak. Topluluk açısından önemli bir adım olsa da Pomp, kripto severler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Sadece itibari para ile ödeme yapılıp Bitcoin ile ödeme yapılamıyor olması bu eleştirilerin kaynağı olarak gösterilebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap