Bitcoin: Nükleer Savaşın Dahi Yok Edemeyeceği Para Birimi

Bitcoin: Nükleer Savaşın Dahi Yok Edemeyeceği Para Birimi

Paylaş
Bitcoin: Nükleer Savaşın Dahi Yok Edemeyeceği Para Birimi

Kriptocu ve bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’nun bir tweet’inde dikkat çektiği gibi, merkezsizleşmiş doğası Bitcoin’i nükleer savaşa karşı dayanıklı kılıyor.

@NickSzabo4: “Nükleer bir savaşta hayatta kalabilecek para birimi: Bitcoin’in işlem geçmişinin tamamı genesis bloğuna dayanıyor, 90’dan fazla ülkede bulunan 9 binden fazla kopyası var; ve bu sadece şu anda bulunan kopyaların sayısı.”

Szabo, iddialarını dünyadaki Bitcoin full node’larının dağılımını gösteren Bitnodes sitesindeki verilere dayandırıyor. Bir Bitcoin full node’u, tarihteki tüm Bitcoin işlemlerini, yani tüm blockchain kaydını tutuyor. Teknik olarak, ağın çalışmaya devam etmesi ya da ağın yeniden başlatılması için tek bir Bitcoin full node’u yeterlidir.

Şu an itibariyle dünya genelinde yaklaşık 9.500 full node bulunuyor. En büyük node’lar Amerika, Avrupa, Endonezya, Çin ve Japonya’da. Bunlarla birlikte dünya genelinde Hawaii, Karayip Adaları, İzlanda, Kanarya Adaları, Alaska, Hint okyanusunun ortası, Sibirya ve Avustralya’da da node’lar bulunuyor.

Bunu göz önünde bulundurursak, tüm Bitcoin full node’larının çevrimdışı bırakılma oranlarının, korkunç bir nükleer savaş durumunda bile, oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Yani Bitcoin nükleer savaşa karşı dayanıklı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap