Bitcoin neden düşüyor? Kripto parada düşüş böyle geldi

Bitcoin neden düşüyor? Kripto parada düşüş böyle geldi

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin neden düşüyor? Kripto parada düşüş böyle geldi

Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para Bitcoin, dünden bu yana sert düşüşler yaşadı. Son dönemde özellikle kurumsal yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği, bu ilgiyi daha sonra bireysel yatırımcıların takip ettiği Bitcoin, bugün gece saatlerinde 45 bin 700 dolara kadar düştü. Bitcoin’deki sert düşüş, fiyat 56 bin dolar seviyelerindeyken geldi. 24 saatten kısa bir sürede Bitcoin, yaklaşık 11 bin dolar değer kaybına uğradı. Lider kripto para, ardından toparlanma belirtileri gösterdi ve TSİ 18.00 itibari ile 50 bin 400 dolardan alıcı buluyor.

Peki Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin’in düşüşünde Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları etkili oldu. Başarılı girişimci, gecenin ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, Tesla’nın araç satışlarında Bitcoin kabulünü askıya aldığını duyurdu. Bu duyuru, çok kısa sürede Bitcoin fiyatında sert bir düşüşe yol açtı. Bitcoin’deki düşüşü, diğer kripto paralar da izledi. Örneğin, piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para olan Ether, 4 bin doların üzerinde işlem görürken 3 bin 550 dolara kadar geriledi.

Açıklamada, Bitcoin’in “Bitcoin madenciliğinde özellikle kömür olmak üzere fosil yakıtların artan kullanımı konusunda endişeliyiz.” denildi. Herkes, Tesla’nın Bitcoin’lerini satabileceği konusunda endişe duyarken açıklamanın devamında “Tesla, Bitcoin’lerini satmayacak ve madencilik, daha sürdürülebilir olur olmaz Bitcoin’i işlemlerde kullanmayı planlıyoruz.” İfadelerine yer verildi. Son bölümde ise şirketin Bitcoin’in kullandığı enerjinin yüzde 1’inden daha azını harcayan diğer kripto para birimleriyle ilgilendiği kaydedildi.

Elbette Bitcoin’in düşüşü, özellikle türev piyasalarda kripto paranın yükselişine oynayan yüz binlerce trader’ın zarar etmesine yol açtı. Veriler, fiyat düşüşü sırasında 2 milyar doların üzerinde pozisyonun zararla kapatıldığını gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap