Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Paylaş
Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin alınıp satılırken kimin elinde ne kadarlık bir Bitcoin olduğunu kaydeden ve her işlemden önce tarafların Bitcoin adreslerine dayalı olarak kayıtlarını tutan ve bugün Blockchain sistemi dediğimiz bir tür sanal defter vardır. Tüm işlemler ve işlem adımları Blockchain’de izlenmektedir. Bir Bitcoin satıldıktan sonra eski sahibinin cüzdanındaki kriptolu adresten çıkış kaydı ve alıcının adresine aynı tutarda giriş kaydı, 10 dakikalık bir teyit süreci sonunda otomatik olarak yapılmaktadır. Satıcının işleme konu Bitcoin üzerindeki hakkı transfer sonrasında sona ermektedir. Aynı zamanda bu işlemle herkes, hangi adresten hangi adrese ne kadar Bitcoin yollandığını görebilmektedir.

Bitcoin satın almanın en kolay ve en kısa yollarından biri de https://www.bitlo.com/ adresidir. Bugün size adım adım Bitlo üzerinden nasıl kolay Bitcoin alışverişi yapabileceğinizi anlatacağız.

Bitcoin Nedir ?

İnternet teknolojisi ve sonrasında e-ticaret uygulamalarının gelişmesiyle birlikte çeşitli elektronik para birimi oluşturma girişimleri olmuş fakat ilk zamanlar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Paranın sadece “veri” den oluşmasından ve kontrol mekanizması olmamasından dolayı insanlar aynı “veri” ile birden fazla alışveriş yapabilmiş ve bu durumun engellenmesi için sanal para birimi engellenmiştir. Çift harcamaların önüne geçmek için sanal paranın harcanıp harcanmadığını kontrol edecek bir merkezi sistem arayışlarına gidilmiş ve “kriptoloji teknolojisi” kullanarak bugün bu soruna bir çözüm getirilmiştir.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Oluşturulur ?

Bitcoin’in oluşturulma işlemi bir ağa ve ağda yapılan matematik işlemine bağlıdır. Bitcoin oluşturmak için gerekli olan şey aslında ağ üzerinde matematik işlemini çözmektir. Bu matematik işleminin çözülmesi olayına mining (madencilik) denir. Madencilik yapıldığında çözülen formüle karşılık çözen kişiye ödül olarak Bitcoin verilir.

Bitcoin oluşturmak için çözülmesi gereken matematiksel formüllerin zorluğu gün geçtikçe zorlaşıyor. Çözülen her probleme karşılık sistem kendi içinde blok oluşturuyor. Bir Bitcoin ekosistemi içerisinde 1 saat içinde en fazla 6 blok oluşturulabilir. Toplam oluşturulabilecek Bitcoin miktarı 21 milyon şeklindedir. 19 Ağustos 2018 tarihine kadar ise oluşturulan Bitcoin miktarı ise 17.2 milyondur. Oluşturulabilecek Bitcoin miktarı en başından beri belli olduğundan sona yaklaşılan her gün çözülmesi gereken matematiksel problemler de zorlaşmaktadır. 

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

Bitcoin satın almanın bir çok farklı yolu bulunsa da, her yol güvenli olmayabilir. Ağ üzerinde hacklenme olayları 2018 yılı içinde ciddi kayıplara neden olmuştur. Siz de güvenli Bitcoin alışverişi yapmak istiyorsanız https://www.bitlo.com/  adresinden kolayca ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Öncelikle satın aldığınız Bitcoin’leri saklamak için bir “cüzdan” a ihtiyacınız olacak. Bunun için ya taşınabilir bir veri saklama şeklindeki donanımsal özel cüzdanı ya da dijital banka hesabınız sayılabilecek yazılımsal cüzdanı tercih edebilirsiniz. Bitcoin alım ve Bitcoin satış işlemlerine başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu adımları başarılı bir biçimde tamamladıktan sonra BTC alım ve BTC satış işlemlerine kolayca başlayabilirsiniz.

Her adımı dikkatli bir biçimde gözden geçirmeniz gerektiğini unutmayın. https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/BTC-TRY adresinden bitcoin alış ve satış işlemlerinin nasıl yapıldığını inceyebilir ve Ethereum alış satış işlemleri içinde https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/ETH-TRY adresini kullanabilirsiniz.

Cüzdan sahibi olduktan sonra ise yapacaklarınız çok basit. Gelin adım adım Bitlo üzerinden nasıl Bitcoin alışverişi yapabilirsiniz birlikte inceleyelim.

Adım 1 – Cüzdan Oluşturma

İki farklı cüzdandan burada yazılımsal cüzdan oluşturmadan söz edilecektir. Yazılımsal cüzdana sahip olabilmek için öncelikle Bitlo hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Adım 2 – Bitlo Hesabı Oluşturma

Bitlo bir Bitcoin borsasıdır. Buradan güvenli bir biçimde BTC / TL ve TL / BTC takaslarını yapabilirsiniz. Buna ek olarak ETH / TL, TL /ETH, XRP / TL ve TL /XRP alım satımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Bitlo üzerinden hesap açabilmek oldukça basit bir işlemdir. Bunun için aşağıdaki bilgileri sunmanız yeterlidir:

 • Adınız Soyadınız
 • Cep Telefonu Numaranız
 • Şifreniz
 • Şifre Tekrarı

Referans Numarası yazan yere bizim referans numaramızı n5rz1j yazabilirsiniz.

Bu bilgileri girdikten sonra kullanıcı sözleşmesini kabul etmeli ve “Hesap Oluştur” butonunu tıklamalısınız. Bir sonraki adımda karşınıza cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu isteyen bir ekran çıkacak. Burada cep telefonunuza gelen kodu belirlenen süre içerisinde girmeniz gerekecek.

Cep telefonunuza gelen onay kodunu girdikten sonra karşınıza hesabınız için istenilen diğer bilgiler gelecektir. Bunun için aşağıdaki bilgiler gerekecek:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Doğum Tarihi
 • E-Posta Adresi
 • Açık Adres
 • İl ve İlçe Bilgisi

Bu bilgileri girdikten sonra hesabınız için gerekli olan bilgiler tamamlanmış olacaktır. Tek yapmanız gereken e-posta adresinize gelen e-posta onayı linkine tıklamak ve hesabınızı onaylamanızdır.

Hesabınızı onayladıktan sonra hesabınız “temel üyelik seviyesi” yetkisine sahip olacaktır. Bu yetki doğrultusunda yapabilecekleriniz aşağıdaki şekildedir. Eğer daha fazlasını yapmak istiyorsanız (BTC çekme gibi) bu durumda hesabınızı “ileri üyelik seviyesi” yetkisine taşımanız gerekmektedir. Bunun için Bitlo’ya kimliğinizi taratarak göndermeniz gerekmektedir. Eğer yalnızca TL karşılığı kripto para alışverişi yapacaksanız ileri üyelik seviyesine ihtiyacınız olmayacaktır.

Son olarak hesap bilgilerinizde yer alan banka hesabı bilgilerini tamamlamalısınız. Bitlo hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Para Yatırma/Çekme” sekmesine girmelisiniz.

Sol tarafta yer alan “Türk Lirası” sekmesinde bulunan “TRY Çekme” kısmına girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada şöyle bir uyarı göreceksiniz: “Para çekebilmeniz için önce hesap eklemelisiniz.”

Bu uyarının hemen üst kısmında yer alan “Yeni Bir Banka Hesabı Ekle” butonuna basarak banka hesabınızı eklemeye başlayabilirsiniz. Bu botuna bastıktan sonra karşınıza “Hesap Adı” ve “IBAN Numarası” alanları gelecektir. Buraları uygun şekilde doldurduktan sonra “Ekle” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Adım 3 – Bitcoin Satın Alma

Bitcoin satın almak istiyorsanız Bitlo hesabınızda TRY bakiyesine sahip olmalısınız. Bunun için hesabınıza bir miktar TRY aktarımı yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için “Para Yatırma/Çekme” sekmesine girip, sol tarafta yer alan “Türk Lirası” sekmesinde bulunan “TRY Yatırma” bölümünü kullanabilirsiniz.

Bu kısımda karşınıza bir takım hesap bilgileri gelecektir. Ekranda bulunan bilgileri eksiksiz girdikten sonra sahip olduğunuz vadesiz banka hesabınızdan bu hesaba para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileri eksik girmeniz durumda para aktarım işleminiz hiçbir şekilde gerçekleşmeyecektir. Ayrıca Bitlo hesabınızın ad soyad kısmında kullandığınız bilgiler ile para aktarımını gerçekleştireceğiniz hesabın ad soyad bilgilerinin de aynı olduğundan emin olun.

“TRY Yatırma” kısmında yer alan adımları takip ederek hesabınıza TL aktardıktan sonra BTC alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “Kolay Alış/Satış” sekmesine girmelisiniz. Burada kaç TRY tutarında BTC almak istiyorsanız onu belirtmeli ve “Bitcoin Al” butonuna basmalısınız.

Talebiniz kontrol edilip onaylandıktan sonra Bitcoin satın alım işlemini başarılı bir biçimde tamamlamış olursunuz. ETH veya XRP satın almak istiyorsanız yine benzer adımları takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Adım 4 – Bitcoin Satışı Yapma

Bitcoin satmak yani onu TL’ye dönüştürmek istiyorsanız Bitlo hesabınızı kullanabilirsiniz. Bitlo hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Hesap” sekmesine girmelisiniz. Burada sol tarafta yer alan “Hesap Bakiyesi” kısmına girerek hesabınızda kaç BTC, ETH, XRP veya TRY bulunduğunu görebilirsiniz.

Bitcoin satışı yapabilmek için hesabınızda BTC olması gerektiğinden buradaki hesap durumunu kontrol etmenizde fayda var. Daha sonra “Kolay Alış/Satış” sekmesine girmelisiniz. Burada kaç BTC satmak istiyorsanız onu belirtmeli ve “Bitcoin Sat” butonuna tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

Talebiniz kontrol edilip onaylandıktan sonra Bitcoin satış işlemini başarılı bir biçimde tamamlamış olursunuz. ETH veya XRP satmak istiyorsanız yine benzer adımları takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Adım 5 – Komisyon Oranlarını Kontrol Etme

Bitlo bir borsa olduğu için çeşitli alım ve satım işlemlerinde belirli komisyon haklarına sahiptir. Bu komisyonlar özellikle BTC fiyatına göre sürekli al sat yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir maliyet noktasıdır. Bitlo için belirlenmiş para yatırma ve para çekme durumunda alınacak komisyonlar aşağıdaki şekildedir:

 • Banka hesabınızdan TRY yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan banka hesabınıza TRY aktarmak istiyorsanız 3.54 TL tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo’da yer alan hesabınıza BTC yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir BTC hesabınıza veya cüzdanınıza BTC aktarmak istiyorsanız 0.0005 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo’da yer alan hesabınıza ETH yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir ETH hesabınıza veya cüzdanınıza ETH aktarmak istiyorsanız 0.005 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
 • Bitlo’da yer alan hesabınıza XRP yatırmak istiyorsanız herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Bitlo hesabınızdan farklı bir XRP hesabınıza veya cüzdanınıza XRP aktarmak istiyorsanız 0.01 tutarında komisyon ödemeniz gerekmektedir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap