Bitcoin madencilik zorluğu üst üste 4. haftada da arttı

Bitcoin madencilik zorluğu üst üste 4. haftada da arttı

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin madencilik zorluğu üst üste 4. haftada da arttı

Mayıs ayında Çin’in kriptop para madencilerine getirdiği büyük yasaklarla birlikte, tarihin en büyük düşüşünü yaşayan Bitcoin madencilik zorluğu Temmuz ayından itibaren toparlanmaya başlamıştı. Dün TSİ 03.05’te ise, zorluk ayarlaması 699 bin 551. blokta güncellendi ve zorlukta %4.5’luk artış kaydedildi.

Bilindiği üzere zorluk, Bitcoin madenciliği için gereken kaynak miktarının ölçüsünü (göreceli olarak) ifade eder. Bu ölçü, ağ tarafından harcanan enerjiye göre (ya da üretilen hash oranına göre) belirli zamanlarda artar ya da düşer. Bitcoin protokolü de, blokların istikrarlı bir oranda çıkarılabilmesi için her zorluk seviyesini 2 bin 16 blokta bir (yaklaşık 2 hafta) ayarlamak üzerine kurulmuştur.

Madencilik zorluğu son yıllarda, madenciler arasında yeni bloklar bulmak için daha fazla rekabet olduğu için ve her geçen gün hesaplama gücü cihazlarının da gelişmesiyle daha maliyetli hale geldi. Ancak özellikle bu sene yaşanan boğa sezonunun, Bitcoin fiyatını artırmasıyla madenciler ciddi oranda kâr ettiler.

Çekya merkezli Slush Pool Bitcoin madencilik şirketinde araştırmacı olarak görev yapan Daniel Frumkin, zorluk ayarlamasıyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor:

“Fiyat, zorluktan daha hızlı artıyor. Burada iyi olan şey, fiyatın artmasıyla BTC olarak gelir düşse de, fiat para anlamında en azından sabit kalıyor ya da artıyor.”

Hatırlanacağı üzere Çin’in baskıları sonucu ciddi şekilde düşen hash oranları ve zorluk ayarlaması Temmuz ayında yeniden rayına oturmuştu. 2019 yılının yaz aylarındaki ayı sezonununda da fiat para birimi açısından madencilik gelirlerini ölçen hash fiyatı da adeta dibe vurmuştu. Çin’in yasakalrından ötürü kepenk indiren madencilerin zorluğu düşürmesiyle, operasyonlarını sürdüren diğer madenciler de kârlarını daha da artırmışlardı.

Çin’den göç eden madenciler ise Kuzey Amerika bölgesi, Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerde sistemlerini yeniden oturttuktan sonra madencilik zorluğu da eski seviyesine gelmeye başlamıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap