Bitcoin madencilik zorluğu rekor düzeye ulaştı: Piyasa nasıl etkilenecek?

Bitcoin madencilik zorluğu rekor düzeye ulaştı: Piyasa nasıl etkilenecek?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin madencilik zorluğu rekor düzeye ulaştı: Piyasa nasıl etkilenecek?

Investing.com – Bitcoin madencilik zorluğu son günlerde yükselişi sürdürürken kripto para piyasası genelinde düşüş eğilimi devam ediyor. Bazı görüşlere göre ise piyasadaki düşüşe rağmen madencilik zorluğunun yükselmeye devam etmesi, önümüzdeki dönemlerde trendin tersine dönme ihtimali için kritik bir faktör olabilir.

Bitcoin madencilik zorluğu yeni zirvelere ulaşıyor

Bitcoin fiyatıyla madencilik zorluğu arasında kararlı bir ilişki olmadığı bilinse de Bitcoin üretim faaliyetlerinin hızla devam ettiğinin bir göstergesi olan zorluk artışının dolaylı olarak BTC fiyatına olumlu etki edeceğine dair görüşler de var. 

Ağdaki zorluk artışıyla birlikte, önceki dönemlere kıyasla madencilerin Bitcoin çıkarmak için daha fazla hash gücü kullanması gerekiyor. Bu durum ise piyasa fiyatı üzerindeki satış baskısının azalmasıyla sonuçlanabilir.

Madencilik zorluğundaki rekor seviyeler piyasayı nasıl etkileyebilir?

Artan zorluk madencilik sektöründe faaliyet gösteren dev şirketleri olumsuz etkilemese de durum, daha küçük işletmeler için biraz daha farklı oluyor. Zorluk artarken Bitcoin fiyatının sabit kalması veya düşmesi durumunda küçük madencilik işletmelerinin maliyet artışından dolayı kayıplar yaşaması muhtemel.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin madencileri kanadından gelen satış baskısının azalması sonrası Bitcoin, 39.000 dolara doğru kısa bir toparlanma gördü. Ancak bu yerel zirve sonrası Bitcoin ve piyasanın geri kanalında yeni düzeltme yaşandı. BTC 2 Şubat düşüşü sonrası dün 36.00 dolar bandını ziyaret ettikten sonra gün kapanışına doğru alıcıların baskısıyla günü 37.311 dolar seviyesinde tamamladı.

Bugün pozitif seyir içinde devam eden en büyük kripto paranın öğleden sonraki işlemlerde 38.000 dolar bandına doğru hareket ettiği görülüyor. Bu pozitif ivme piyasanın geneline yayılmış durumda ve altcoinlerin çoğunluğu bugün artıda seyrediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap