Bitcoin Madencilik Şirketinin CEO’su Tutuklandı

Bitcoin Madencilik Şirketinin CEO’su Tutuklandı

Paylaş
Bitcoin Madencilik Şirketinin CEO’su Tutuklandı

Kriptokoin – Çin polisi, kripto para birimi madencilik çipi üreticisi Bitmain’in eski bir çalışanı ve rakip MicroBT’nin mevcut CEO’su Yang Zuoxing’i tutukladı. MicroBT aynı zamanda WhatsMiner bitcoin madencilik ekipmanlarının üreticisi.

Çinli kripto para birimi madencileri ve borsalara dair gelişmelere yer veren haber kuruluşu BlockBeats, firmanın içerisindeki bir kaynağa dayanarak Cuma günü gelişmeyi duyurdu. Yang’ın, Bitmain’in fikri mülkiyet haklarını içeren bir anlaşmazlık yüzünden gözaltına alındığı bildirildi.

Bitmain’in önde gelen madencilerini tasarlamaktan sorumlu mühendislerden biri olan Yang, Bitmain’in kurucu ortağı Micree Zhan’ın hisselerinin reddedilmesinden sonra Haziran 2016’da şirketten ayrıldı.

Bitmain’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Yang MicroBT’yi kurdu ve Bitmain tarafından patent hakları nedeniyle dava edildi. Çin’deki bir mahkeme, Bloomberg’in bir 2018 raporuna göre, sonuçta Bitmain’in patentini “söz konusu devre tasarımlarının yaygın olarak kullanıldığı gerekçesiyle” iptal etti.

Yang’ın tutuklanması Bitmain-MicroBT davasının yeniden açılması gibi görünüyor. Bir CoinDesk raporuna göre, Bitmain başlangıçta 26 milyar yuan (3,7 milyar dolar) MicroBT’den zarar talep etmişti, ancak daha sonra talebi 380.000 dolara düşürdü.

Bu yılın başlarında Bitmain’in, Poolin’deki maden havuzuna başlayan ve 4 milyon dolarlık tazminat talebinde bulunan diğer üç eski çalışanını da dava ettiği bildirildi. Bitmain, üçünün rekabet etmeme hükmünü ihlal ettiğini iddia ediyor.

Şirket şu anda geçen hafta aniden şirketten çıkarılmış olan Micree Zhan ile de uğraşıyor. Zhan, firmaya geri dönmek için yasal işlem başlatacağını söyledi.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap