Bitcoin Madenciliğinde ASIC Konusu – Nimet mi Yoksa Külfet mi?

Bitcoin Madenciliğinde ASIC Konusu – Nimet mi Yoksa Külfet mi?

Paylaş
Bitcoin Madenciliğinde ASIC Konusu – Nimet mi Yoksa Külfet mi?

Kriptokoin – Bitcoin madenciliğinde ASIC konusunu nasıl değerlendirmek gerekiyor? “ASIC” terimi, Uygulamaya Özel Entegre Devre anlamına geliyor ve sadece bir amaç için var olan donanımı açıklıyor. Bu amacın ne olduğu, ASIC’in kendisine bırakılmış durumda. Örneğin, piyasada bulunan her bilgisayarda bir ASIC for AES şifrelemesi yer alıyor. Bununla birlikte, kripto dünyası bağlamında, madencilik için ASIC’ler yaratılıyor.

Kripto Para ve Bitcoin Madenciliğinde ASIC

Bitcoin madenciliği oldukça rekabetçi bir ortam. Yarışma sonucunda on yıl boyunca madencilik odaklı ayrı ASIC’ler geliştirildi. Bu bilgisayarlar, blockchain için proof of work yaparken daha etkili. Bir madenci her şeyden önce bir şeyle ilgilenir: birim enerji ve zaman başına hash sayısı.

Madencilik ASIC’leri, işlem yapma konusunda CPU (Merkeziİşlem Birimi) ve GPU (Grafik İşlem Birimi) gibi genel bilgisayar donanımını kullanır.ASIC’ler hem enerji verimliliği hem de hız açısından farklı bir ligdeoynuyorlar.

ASIC’leri Yakalamak

“Her şey harika” diye düşünebilirsiniz. “ASIC’ler ağı daha da güvenli hale getiriyor”. Ancak büyük kripto alanında ASIC’lerin çok sayıda rakibi de var. ASIC’lerin madencilik için engel oluşturduğunu ve böylece ağı merkezileştirdiğini iddia ediyorlar. Çözüm: ASIC-dayanıklı proof of work algoritmaları. Ne yazık ki, çözüm ilk bakışta göründüğü kadar basit değil. Çünkü ASIC’e dirençli kripto para birimleri için ASIC’ler de bulunuyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap