Bitcoin Madenciliği Yapmak Artık Daha Kolay

Bitcoin Madenciliği Yapmak Artık Daha Kolay

Paylaş
Bitcoin Madenciliği Yapmak Artık Daha Kolay

Bitcoin ağındaki madencilik zorluğu her 2.016 blokta bir mevcut şartlara göre ayarlanıyor. Bu da zorluk düzeyinin hemen hemen her 14 günde bir değiştiği anlamına geliyor. Maden zorluğu bu sıklıkta güncellendiği için ortalama bir Bitcoin blokunu kazmak genelde hep 10 dakika sürüyor.

Bitcoin fiyatı 12 Mart tarihinde 7 bin dolardan 4 bin dolara kadar düştü. Bu düşüş birçok yatırımcıyı etkilediği gibi birçok madenciyi de etkiledi. Özellikle Antminer S9 gibi üst düzey cihazları kullanan madenciler, çok fazla elektrik harcadıkları için kendi masraflarını çıkaramamaya başladılar.

Zorlukta Güncelleme

Birçok Bitcoin madencisi fiyattaki bu düşüş yüzünden cihazları kapatmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda ağdaki hash oranı ciddi anlamda düştü. Ancak bugün TSİ 07:00’da maden zorluğunda bir güncelleme yapıldı. Böylece madenciler mevcut şartlara daha uygun bir şekilde hareket edebilecekler.

9 Mart’ta yapılan zorluk güncellemesinde bu seviye 16.55 trilyona kadar çıkmıştı. Ancak birkaç saat önceki güncellemede bu seviye 13.91 trilyona kadar düştü. Böylece %15’ten fazla düşüş yaşanmış oldu ve Bitcoin tarihinin en büyük düşüşlerinden biri yaşandı.

Zorluk düzeyindeki bu düşüş aslında şu anda madencilik yapmanın geçen haftaya kıyasla daha kolay olduğu anlamına geliyor. Bunun sebebi de tahmin edilebileceği üzere rekabetin azalmış olması. Ancak madencilik yapmak artık daha kolay olsa bile BTC’nin hash oranının ne kadar artış göstereceği belli değil. Görünüşe göre hash oranının geçen haftalardaki seviyelere çıkabilmesi için önce BTC fiyatının yükselmesi gerekecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap