Bitcoin Madencileri Yine İş Başındalar

Bitcoin Madencileri Yine İş Başındalar

Paylaş
Bitcoin Madencileri Yine İş Başındalar

Bitcoin fiyatı mart ayının ortasında 7 bin dolardan 4 bin dolara kadar geriledi. Bu düşüşü birçok kripto para takipçisi hatırlayacaktır.

Fiyattaki bu düşüş sadece yatırımcıları değil Bitcoin madencilerini de epey sert bir şekilde vurdu. Çünkü madenciler fiyattaki bu neredeyse yarı yarıya düşüş yüzünden doğru düzgün gelir elde edememeye başladılar. Bunun üstüne ağdaki hash oranının hızlı bir şekilde azaldığını gördük. Birçok madenci, fiyattaki bu düşüş yüzünden gelir elde edememeye ve dolayısıyla cihazların fişini çekmeye başladı. Fakat madenciler şimdi yine iş başındalar.

Hash Oranı Artıyor

Blockchain.com verilerine göre Bitcoin ağındaki hash oranı yine artmaya ve mart ayındaki o düşüşten önceki seviyelere çıkmaya başladı. Hash oranı hala mart ayının başındaki kadar yüksek olmasa da en azından 13 Mart’taki kadar düşük de değil.

Bitcoin hash oranı

Hash oranındaki bu artış aslında pek şaşırtıcı değil. Çünkü Bitcoin fiyatı 4 bin dolara düştükten sonra toparlanmaya başladı. Kısa süre önce 7 bin doların üstüne çıkan BTC fiyatı şu an için 6 bin 800-7 bin dolar aralığında seyrediyor.

Bir yandan Bitcoin fiyatının artması, bir yandan da madencilik yapmanın kolaylaşması (hash oranı düşünce zorluk seviyesi de düştü) derken madenciler yine para kazanmaya başladılar.

Madencilik geliri

Bu iki grafik arasında korelasyon gözden kaçmıyor. İlk grafikte hash oranına baktığımızda özellikle 15 Mart tarihinden sonra yavaş yavaş bir artış görmeye başlıyoruz. İkinci grafikte de tam olarak 15 Mart tarihinden sonra bir artış söz konusu. Bu grafikler arasındaki örtüşme şu söylemi adeta kanıtlar nitelikte: Ne kadar ekmek, o kadar köfte…

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap