Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur?

Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur?

On-chain datalar, Bitcoin madencilerinin son vakitlerde bir defa daha satışa yaptığını gösteriyor. Kimi analistlere nazaran bunun da BTC fiyatının düşmesine yol açması mümkün.

Bitcoin madenci rezervi düşüyor, BTC çökecek mi?

Bir CryptoQuant analisti, BTC madenci rezervinin son vakitlerde çıkışlara şahit olduğunu söylüyor. Bu metriğin kıymeti yükseldiğinde, bu Blockchain doğrulayıcılarının şu anda adreslerine kripto para aktardığı manasına gelir. Bu tıp bir eğilim madencilerin birikim yaptığının bir işareti olabilir. Münasebetiyle varlığın fiyatı için yükseliş manasına gelir.

Öte yandan, düşüş eğilimi gösteren gösterge, madencilerin şu anda BTC’yi cüzdanlarından çıkardığını gösteriyor. Genel olarak, bu yatırımcılar satışla ilgili hedefler için rezervlerinden coin çekerler. Bu nedenle, bu türlü bir eğilim muhtemelen kripto paranın kıymeti için düşüş tarafında sonuçlar doğurur. Mevcut tartışma bağlamında, madenci rezervinin kendisi değil, daha fazla “değişim oranı” (ROC) ilgi caziptir. Bu metrik, muhakkak bir periyot boyunca madenci rezervindeki yüzde değişimlerini takip eder. Burada ilgili devir 14 günlük bir periyottur. Aşağıda, son birkaç ay içinde Bitcoin madenci rezervlerinin 14 günlük ROC’sindeki eğilimi gösteren bir grafik yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur? 1Metriğin pahası son günlerde negatif / Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte de gördüğünüz üzere, madenci rezervinin 14 günlük ROC pahası, Bitcoin’in 30.000 dolar düzeyinin üzerine çıktığı geçen ay yeşil renkteydi. Göstergenin bu olumlu kıymetleri madenci rezervinin süratle arttığı manasına geliyor. Fakat bu ayın birinci haftasında metrik negatife dönerek, madenci rezervinin azalmaya başladığını ima etti. Göstergenin pahası kırmızı kaldığı için madenciler o vakitten beri cüzdanlarından coin çekmeye devam etmiş üzere görünüyor. Madenci rezervinin 14 günlük ROC’si son vakitlerde kayda paha kırmızı kıymetlerde olmaya devam ediyor. Bu Blockchain doğrulayıcılarının satışlarını şimdi bırakmamış olmaları mümkün.

Büyük Bitcoin hareketi önümüzde: Üst mı aşağı mı?

On-cahin bilgi sağlayıcısı olan Glassnode, bugün Bitcoin piyasasının mevcut durumuna dikkat çekti. Bu doğrultuda, epeyce düşük bir dalgalanma ortamına işaret etti. 20 günlük Bollinger Bantları, üst ve alt bantları ayıran sadece %4,2’lik bir fiyat aralığı ile çok bir ‘squeeze’ yaşıyor. Bu durum, Bitcoin’in şu anda sonlu bir fiyat hareketi periyodunda olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten, “Ocak ayı başındaki sakinlikten bu yana en sessiz Bitcoin piyasası olduğunu” işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur? 220 günlük Bitcoin Bollinger Bantları / Kaynak: Glassnode

Bollinger Bantlarının sıkışması, azalan süreç hacimleriyle birleştiğinde, Bitcoin piyasasında artan bir baskı senaryosu yaratıyor. Süreç hacmi azaldıkça, bu sarmal yayda depolanan potansiyel güç ağırlaşıyor. CryptoCon’daki analistlere nazaran, şu anda tercih edilmesi gereken senaryo yükseliş senaryosu. Analistler, “Ayı piyasasında Bitcoin volatilitesi düştüğünde, bu çok aşağı taraflıdır. Bir boğa piyasasında volatilite düştüğünde, bu delicesine yükseliş manasına gelir,” diyor. Analistlere nazaran, Bitcoin yeni bir boğa piyasasının başlangıcında olduğundan, üst tarafta güçlü bir hareket mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur? 3Bitcoin fiyatı yatay süreç görüyor, 1 günlük grafik / Kaynak: TradingView

BTC’nin haftalık fiyat trendlerinin kodu!

SEC-XRP durumunun çözülmesinin akabinde Bitcoin boğaları başlangıçta heyecanlandı. Lakin, fiyat evvelki düzeylerine geri dönmeden evvel kısa bir müddet yükseldi. Şu anda Bitcoin, ralli öncesiyle birebir düzeylerde süreç görüyor. Bununla birlikte, gelecekte mevcut yapıdan bir bozulma olması olası. Uzmanlara nazaran, bu da potansiyel bir düzeltmeye yol açacak. Yaklaşan Fed pivotu piyasanın şekillenmesinde çok değerli bir rol oynayacak. Bu yüzden, yatırımcılar değerli bir çöküşe hazırlıklı olmalı.

Son gelişmeler kurumsal yatırımcıların alım baskısını artırdığını gösteriyor. Bu da bir sonraki boğa koşusunun başlangıcı hakkında spekülasyonlara yol açıyor. Cheeky Crypto’ya nazaran, arka arda dördüncü hafta boyunca Bitcoin muhakkak bir direnç düzeyinin ötesine geçemedi. Üst bölgeyi test etmesine karşın, fiyat 31.848 doların üzerindeki arz bölgesini kırmakta zorlandı. Şayet Bitcoin Fed’in pivotundan evvel 40,000 dolar üzere daha yüksek fiyat düzeylerine ulaşmayı başarırsa, bu durum piyasanın bir sonraki düşüşüne karşı aşikâr bir müdafaa sağlayacaktır. Öte yandan, BTC Fed pivotundan evvel 20.000 ila 21.000 dolar aralığında bir bilakis dönüş yaşarsa, evvelki düşük düzeyleri test edecektir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur? 4

Usta analistten Bitcoin uyarısı: Işıklar sönebilir!

DonAlt takma isimli analist, piyasa için olumlu gelişmelere karşın, Bitcoin rallisinin sona yaklaşıyor olduğunu söylüyor. Analist, BTC için muhtemelen ufukta bir ölçü zayıflık olduğunu kaydediyor. DonAlt, Bitcoin’in 30.000 doların altına inmesi halinde, spot bazlı BTC borsa yatırım fonu (ETF) duyurularını, BlackRock CEO’su Larry Fink’in bu mevzuda olumlu konuşmasını ve ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davada olumlu karar çıkmasını görmezden geleceğini tabir ediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamasına şu tarafta devam ediyor:

…Bu kayayı ne pompalayabilir? Boğalar burada büyük bir adım atmalı yoksa 20.000 doların imkansız olmadığını düşünüyorum.

DonAlt, gücünü korumak ve yeni doruklara ulaşma bahtına sahip olmak için BTC’nin 33.000 doların üzerinde kapanması gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, 29.500 dolar işaretinin altında bir kapanış, başkan kripto için düzgüne işaret olmayacak. Buradan hareketle analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Piyasaya kısaca bir göz atalım: Bence burada durum karışık, hem boğaların hem de ayıların talihi var. 29.500 doların altındaki kapanışlar makus görünecektir. BTC’nin ETF momentumunu muhafazası gerekiyor. 33.000 doların üzerinde kapanır ve ETF kuyruk rüzgarıyla tüm vakitlerin en yüksek aralığına geri döneriz. Ben karışmadan evvel piyasanın bunu çözmesine müsaade vereceğim.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Madencileri Tekrar Satış Yapıyor! Fiyat Ne Olur? 5Kaynak: DonAlt/Twitter
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap