Bitcoin Madencileri İsviçre Kadar Elektrik Tüketti

Bitcoin Madencileri İsviçre Kadar Elektrik Tüketti

Paylaş
Bitcoin Madencileri İsviçre Kadar Elektrik Tüketti

Blockchain teknolojisinin araştırmacısı olan Alex de Vries yaptığı açıklama ile büyük yankı uyandırdı. Vries açıklamasında, 2018’de Bitcoin madencilerinin Macaristan ya da İsviçre’nin tükettiği kadar elektrik tükettiğini ifade etti. Vries, Hollanda’da yer alan PwC şubesinde tüm sene boyunca Bitcoin’in enerji tüketimini yakından takip etti.

Günümüze ilişkin tespitlerde de bulunan ünlü araştırmacı, mevcut hidroelektrik santrallerinin kripto para madencileri için yeterli olmayacağını belirtti. Bunun yanında sadece Bitcoin’in tüketiminin 62,3 TWh olduğunu vurguladı. Bitcoin madencilerinin tüketmiş olduğu bu elektrik Macaristan ya da İsviçre’nin senelik tükettiği elektriğe eş değer.

Vries yaptığı açıklamasında senelerdir süren ‘Bitcoin çevre dostu değil’ tartışmalarını da yakından takip ettiğini ifade etti. Bilindiği üzere Bitcoin varlığının sürdürebilmek için elektriğe ihtiyaç duyuyor. Madencilik ile ağda yer alan sorunlar çözülüyor ve bunun sonucunda ağda yer alan BTC işlemleri de onaylanıyor. Bunun sonucunda Bitcoin elde etmek için yapılan mining işlemi inanılmaz boyutlarda ısı üretiyor. Ayrıca fosil enerjiye duyulan ihtiyacı da arttırıyor. Bitcoin karşıtlarının sürdüğü bu düşünceye karşı Bitcoin savunucuları da bankaları örnek göstererek Bitcoin’in çok daha masum olduğu ileri sürüldü. Bankaların şubeleri ve sistem ağlarının çok daha fazla güç tükettiği savunuldu. Aynı zamanda bankalar arası para transfer işlemlerinde de zırhlı araçların kullanıldığından da söz edildi. Vries ise çevresel nedenlerden ötürü Bitcoin’i eleştirenlerin yanında olduğunu ifade etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap