Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan yeni yasa tasarısı geliyor

Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan yeni yasa tasarısı geliyor

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin karşıtı senatör Warren’dan yeni yasa tasarısı geliyor

Rusya’nın Ukrayna işgali ve Batı dünyasının Rusya’ya karşı başlattığı büyük yaptırımlar zinciri kripto paraların yoğun şekilde tartışılmasına sebep olurken, dijital paralara karşı duruşuyla bilinen ABD’li senatör Elizabeth Warren da, yeni bir yasa tasarısı hazırlamaya başladı.

Hazine bakanına mektup yazdı

Özellikle yaptırımlara uğrayan Rus işadamları ve oligarkların kripto paraları tercih ederek geleneksel finans sisteminin dışında özgürce hareket edebilecekleri korkusu son günlerin en çok tartışılan konusu olurken, Warren ve Senato’nun 3 önemli komitesinin başkanları geçen hafta Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir mektup yazmışlardı. Warren’ın da imzasını attığı mektupta, “Geleneksel finansın baypas edilmesini kolaylaştıran dijital varlıklar konusunda da yaptırımların güçlü şekilde uygulanması kritik önem taşımaktadır” denilmişti.

Kimlik doğrulaması, kripto transferi raporu ve detaylı kayıt tutma…

Elizabeth Warren’ın hazırladığı yasa tasarısında kripto para borsalarının ve finansal kurumların detaylı işlem kayıtları alarak Hazine Bakanlığı’na ayrıntılı raporlar sunmasını, özel kripto para cüzdanlarına yapılan transferlerin bildirilmesini ve müşteri kimlik doğrulama süreçlerini zorunlu tutuyor.

Kuzey Kore ve İran’dan bahsedip Ukrayna’ya değinmedi

Elizabeth Warren’ın yasa tasarısı haberini yapan ABD medyasından CNBC’nin, metinde Kuzey Kore’nin füze testlerini çalınmış kripto paralarla fonladığı ve İran’ın da ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto para madenciliğine izin verdiği yazıldı.

Haberde, Ukrayna ordusu ve halkına yardım için gönderilen 65 milyon dolardan fazla değerdeki kripto paralardan bahsedilmemesi de dikkat çekti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap