Bitcoin, İran’da kaosun ortasında kullanılamaz hâle geldi!

Bitcoin, İran’da kaosun ortasında kullanılamaz hâle geldi!

Paylaş
Bitcoin, İran’da kaosun ortasında kullanılamaz hâle geldi!

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İran’da da ekonomik gerekçelerle halk ayaklanmaları yaşanıyor.

Ülkede %300’lük son benzin zammının ardından milyonlar sokağa döküldü. Cuma günü başlayan gösterilerin halen devam ettiği ve Tahran, Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Yezd, Kirman ve Kereç başta olmak üzere ülke genelinde 1080 noktada gösteri düzenlendiği bildiriliyor.

Protestolar kapsamında 100’den fazla banka ve 50’den fazla dükkan ateşe verilirken 12 kişi öldü, yaklaşık 1000 eylemci ise emniyet ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Merkez Bankası binasını yaktılar

Göstericilerin ateşe verdiği binalar arasında Huzistan Eyaleti’nin Behbahan şehrinde yer alan İran Merkez Bankası’na ait bir bina da bulunuyor.

İnterneti kapattılar

Eylemlerle mücadele etmekte zorlanan İran hükümeti, çare olarak ülke genelinde internet erişimini kesmeyi denedi. Bunun sonucunda sabit ve mobil hatlar üzerinden internete erişim sağlanamadı. Netblocks’un verilerine göre, internet erişimi yaklaşık yüzde 7’ye düştü. Bir başka ifade ile İran’dan internete girenlerin sayısı yüzde 93 geriledi.

İnternetin fişinin çekilmesi, pek çok yerde Bitcoin işlemlerinin de aksamasına yol açtı. Ülkede internetin kesik olduğu süre boyunca Bitcoin transferi gerçekleştirilemedi.

Zimbabve’den bir başka örnek

Geçtiğimiz yılın başlarında yine benzin fiyatlarına yüzde 150 oranında zam yapılmasının ardından hızlanan hükümet karşıtı protesto gösterilerinin ardından Zimbabve’de hükümet ülke genelinde internet erişimini tamamen kapatmıştı. Ülkenin en yaygın internet operatörü olan Econet Wireless, konuyla ilgili olarak “Hükümetin kararıyla ikinci bir talimata kadar internet bağlantısını kestik.” duyurusunu yapmıştı. İnternetin kapatılması hem banka havalelerini hem de Bitcoin’le ilgili tüm işlemleri olanaksız kılmıştı.

Bitcoin’in kullanımın engelleyen internet sansürüne çözüm

Yakın gelecekte hükümetlerin internete yaptıkları müdahaleler, Bitcoin işlemlerini engellemekte işe yaramayacak. Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream, uydu aracılığıyla Bitcoin transferine imkan tanıyacak bir sistem üzerine çalışıyor. Bu sistem, hükümetler interneti tamamen kapatsa dahi insanların birbirlerine Bitcoin göndermelerine olanak verecek. Ayrıca hükümetlerin kontrolünden bağımsız internet sistemlerine yönelik farklı projeler de var.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap