Bitcoin İran ve ABD Gerginliği Sonrasında Neyi Kanıtladı?

Bitcoin İran ve ABD Gerginliği Sonrasında Neyi Kanıtladı?

Paylaş
Bitcoin İran ve ABD Gerginliği Sonrasında Neyi Kanıtladı?

Dünyanın lider kripto para birimi Bitcoin İran ve ABD arasında bu haftanın başlarında yaşanan gerginlikten ötürü ciddi bir yükseliş elde eti. ABD’nin drone saldırısı ve İran’ın buna ABD üssüne roket atarak karşılık vermesi, kesinlikle makro-ekonomik görüntüyü bulanıklaştırdı. Altın %3 gibi bir değer artışı yakalarken Bitcoin de 8.400 dolara kadar yükseldi ve aynı kategoride bulunduğunu ispatladı.

Daha sonra yatışan görüntü BTC fiyatını yeniden aşağılara çekse de, Bitcoin konusunda önemli bir durumun ispatını yaptı:

“Bitcoin artan küresel tansiyon ile beraber değerini yükseltiyor.”

Galaxy Digital’in ünlü ismi Mike Novogratz ve Digital Asset Capital Management’ın kurucusu Joshua Green, Bitcoin’in böyle bir özelliğe sahip olduğunu attıkları tweet’ler ile de açıkladılar. Buna rağmen İran içerisinde Bitcoin fiyatlarının 23.000 dolar değerine kadar çıktığı haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Peki İran halkı gerçekten kriz esnasında Bitcoin alımı yaptı mı?

Bitcoin İran İçerisinde Gerçekten Artış Yaşadı Mı?

İran merkezli Bitfolio Capital’in COO’su Hadi Nemati, konu hakkında yaptığı açıklamalarda 2019 yaz dönemi itibariyle birçok İran vatandaşının Bitcoin’i tanımaya başladığını ifade etti. Nemati’ye göre bun asıl sebebi elektrik fiyatlarındaki düşük seviyenin, Bitcoin madenciliğini tetiklemesi oldu. Bitcoin birçok ana akım medya kanalının yaptığı haberlerle neredeyse bütün İran çapında duyuldu ve yayıldı. Buna rağmen aktif Bitcoin alım satımı yapan kişilerin çok az olduğunu, ve madencilerin ülkede kripto para sektörü genelindeki en aktif grup olduğunu vurgulayan Nemati, şu an için İranlıların çok fazla BTC alımı yapmadığını belirtti.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap