Bitcoin ile ilgili doğru olduğu sanılan 5 yanlış

Bitcoin ile ilgili doğru olduğu sanılan 5 yanlış

Paylaş
Bitcoin ile ilgili doğru olduğu sanılan 5 yanlış

Pek çok insan Bitcoin ile ilgili artık bilgi sahibi. Ancak her yeni teknolojide olduğu gibi, kripto para birimleri de yaşamının ilk 10 yılında hatalı söylemlere maruz kaldı. Bu yazımızda, Bitcoin ile ilgili doğru olduğu sanılan 5 yanlışı derledik.

1- Bitcoin anonimdir

Bu konuda en yaygın hatalı bilgi, Bitcoin’in anonim olduğudur.

Aslında birçok insanın bilmediği şey, Bitcoin Blockchain’i halka açıktır. Herkes 2009 yılından bu yana istediği zaman tüm işlemlere çeşitli blok araştırmacıları aracılığıyla erişebiliyor.

Karmakarışık bir harf ve sayı dizisinin insanlar için pek bir anlamı olmayacağı doğrudur. Ancak Bitcoin işlemleri, nakit paradan daha izlenebilirdir ve araştırmalara göre parayı isimsiz bir şekilde taşımak isteyen herhangi birisini bulma konusunda daha iyi bir şans sağlar.

Kolluk kuvvetleri, soruşturmalarını Bitcoin Blockchain’i üzerinde yoğunlaştırdıklarında başarılarının arttığını söylüyor.

2- Yalnızca suçlular tarafından kullanılır

Bitcoin, meşhur Silk Road’un tercih ettiği para birimi statüsünden beri suçlulukla olan ilişkisini sarsmakta zorlanıyordu. Dark web pazarı da yasa dışı mal ve hizmetlerin BTC ile alınıp satılmasını sağladı.

Bitcoin ayrıca, elektronik, hızlı ve kolay görünmesinden ötürü Ransomware korsanlarının da tercih ettiği bir para birimi.

Bununla birlikte, kripto para işlemlerinin açık ve şeffaf olması sayesinde suçlular BTC fonlarını fiat’a dönüştürmeye çalışırken genellikle büyük bir duvara çarpıyorlar. Zira işlemler izlenebiliyor.

Bitcoin, suçlular tarafından ABD dolarından çok daha az kullanılan bir para birimi. 100 ABD doları tutarındaki faturaların büyük bir kısmı ABD dışındaki uyuşturucu satıcıları tarafından tutuluyor.

Bilim adamları tarafından yapılan başka bir araştırma ise ABD’deki banknotların %90’ının kokain izleri taşıdığını ortaya koydu. Suçlular, ABD dolarını kullandıkları gibi Bitcoin de kullanıyorlar ancak bu, Bitcoin’in sadece suçlarda kullanıldığı anlamına gelmiyor.

3- Bitcoin ağı hack girişimlerine karşı güçsüzdür

En büyük Bitcoin yanılgılarından bir diğeri, ağın saldırıya açık olması. Medya sürekli dolandırıcılık haberlerini beslerken, mağdurların fonlarını kaybetmelerinin yanı sıra, insanların Bitcoin’in güvenli olmadığına dair korkuları artıyor.

Ancak gerçek şu ki, Bitcoin Blockchain’i hiç saldırıya uğramadı. Kripto para borsalarının yaşadığı hack olayları, yalnızca platformun kendi güvenlik kusurlarının bir sonucudur. Yani müşteri fonlarını çevrimiçi sunuculara bağlı sıcak cüzdanlarda bırakmak…

Artık ağ daha merkezi olmayan hale geldi. Hash rate Ekim 2019’da zirvesini gördü ve ağ her zamankinden daha güvenli.

Unutulmamalıdır ki hiçbir varlık, dünya genelinde dağıtılan 10.000 node’da büyük bir eşzamanlı saldırıyı koordine etmek için yeterli hesaplama gücüne sahip olamaz.

4- Bitcoin sadece internet meraklıları içindir

Blockchain, madencilik, hash rate, zorluk ayarı, hard fork, kodlama ve ASIC gibi terimler pek çok insanın kafasını karıştırmaya yetiyor. Bu sebeple hatrı sayılır bir kesim, Bitcoin’in sadece internet meraklıları için olduğunu düşünüyor.

Bir dereceye kadar, teknik olarak haklılar. Ancak Bitcoin’in ana doğası, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye, aracı kurumlar olmadan para gönderip alma olanağı sağlayan evrensel bir araç olması. Yani halkın ta kendisi.

Bitcoin protokolü, teknik özelliklerin ötesinde pek çok şeyi kapsıyor. Finansal özgürlük ve katılımdan bir değer deposuna uzanan doğası, Bitcoin’in yalnızca iyi düzeyde bilgisayar bilen insanlar için olmadığını kanıtlıyor.

ABD’den Venezuela ve Çin’e kadar hükümetler tarafından en üst düzeyde konuşulmaya başlanan Bitcoin, halka her geçen gün daha çok yaklaşıyor.

5- Hükümetler Bitcoin’i ortadan kaldırabilir

Bitcoin, başta Çin olmak üzere bazı ülkelerden yasaklandığından pek çok insan hükümetlerin Bitcoin’i ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Andreas Antonopoulos’un, Bitcoin’i aktif olarak yok etmek isteyen büyük bir ulus devlet hakkında endişeleri olup olmadığı sorusuna verdiği cevap şöyleydi:

Bunun için hiç endişelenmiyorum, bu artık Bitcoin ile yapılamaz… Bitcoin, hiçbir ulus devletin tek başına hesaplama yoluyla deviremeyeceği bir bilgi işlem seviyesine ulaşmıştır.

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap