Bitcoin için fırtına öncesi sessizlik döneminde olabiliriz: Kripto türevleri pazarı olgunlaşıyor

Bitcoin için fırtına öncesi sessizlik döneminde olabiliriz: Kripto türevleri pazarı olgunlaşıyor

Paylaş
Bitcoin için fırtına öncesi sessizlik döneminde olabiliriz: Kripto türevleri pazarı olgunlaşıyor

Açık BitMEX Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısı (XBTUSD) yaklaşık 1 milyar dolara çıkma eğilimi gösteriyor. Önemli bir psikolojik seviyenin aşılması, kripto türev piyasasının olgunlaştığını gösteriyor. Bitcoin için ise “fırtına öncesi sessizlik” sinyalleri söz konusu olabilir.

Kripto türevleri pazarı olgunlaşıyor mu?

Kripto türevleri endüstrisi, ticaret tarzı genellikle kumarı yansıtan bir avuç yüksek riskli yatırımcıya hitap eden bir niş olarak kabul ediliyor. Ancak kripto piyasası olgunlaştıkça türevleri de artıyor.

Kripto türevlerinde görülen en büyük artış, yatırımcıların azalan fiyatlara karşı korunma yollarını aradıkları Aralık 2017’de gerçekleşti. Yüksek kaldıraçlı türev sunan ilk şirketlerden biri, 100x kaldıraç sunan ve birçok kişi tarafından “deli” etiketi takılan Hong Kong merkezli BitMEX oldu.

Bir zamanlar kumar bağımlılarına hitap eden değersiz bir ürün olarak kabul edilen bu ticaret tarzı, artık piyasanın kripto para birimleri ile ilgili hissiyatını yansıtan güçlü bir ticaret aracı olarak kabul ediliyor.

XBTUSD pozisyonlarının yüzde 80’inden fazlası Bitcoin’deki long pozisyonu olduğu için olgunlaşan pazarın ezici hissi yüksek görünüyor.

Fırtına öncesi sessizlik döneminde olabiliriz

Kripto analitik firması Skew Research, BitMEX’in Bitcoin vadeli işlemlerine (XBTUSD) olan açık ilginin belirli bir seviyede zirve yapma eğiliminde olduğunu açıkladı. Verilere göre platformun 100 bin BTC veya 1 milyar dolar sınırını aşması, piyasa için yeni ufuklara yelken açılacağı anlamı taşıyabilir.

BitMEX Resources’a göre, platforma olan açık ilginin 100.000 BTC’nin üstünde alışılmadık derecede yüksek rakamlara ulaştığı zaman BTC fiyatı için de bir artış bekleniyor.

Geleneksel hisse senedi alım satım işlemlerinde, açık faiz oranındaki her artış, piyasa katılımcılarının, artış beklendiği için dayanak varlığın fiyatını yakından izlediği anlamına gelir. Artan açık ilgi, bir pazara gelen para ve faizde bir artış olduğu anlamına geldiğinden, genel olarak mevcut piyasa eğiliminin hız kazandığının bir işareti olarak görülüyor.

Büyük borsalarda işlem hacminin düşmesi, Bitcoin’in bir sonraki büyük yükselişinden önce fırtına öncesi sessizlik olarak nitelendiriliyor.

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap