Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik! 4 Milyar Dolarlık BTC Satılabilir?

Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik! 4 Milyar Dolarlık BTC Satılabilir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik! 4 Milyar Dolarlık BTC Satılabilir?

Değişen global düzenlemeler, Mt. Gox’un iflas mülkünden yapılacak geri ödemelerin planlanmasını karmaşık hale getirdi. İflas Kayyumu Nobuaki Kobayashi, 141.686,37 BTC’nin Mt. Gox için yaklaşık 42.000 alacaklıya dağıtımını denetliyor. Mt. Gox, 31 Ekim 2023’ten itibaren alacaklı geri ödemesi dağıtacak. Kripto uzmanı David Thomas’a nazaran, bu da boğalar yakında toparlanmazsa Bitcoin’i ayı bölgesine düşürebilir.

Geri ödemeler Bitcoin için makûs bir işaret mi?

Müflis Japon borsası Mt. Gox, 31 Ekim 2023’ten itibaren 140.000 Bitcoin (BTC) (4 milyar dolar) alacaklı geri ödemesi dağıtacak. Başlangıçta, Mt. Gox borçluları Temel, Orta ve Toplu Geri Ödeme için uygun olan alacaklılara ödeme yapacak. Kayyumlar, alacaklılara yaptıkları bildirimde, değişen global düzenlemelerin geri ödemelerin kesin zamanlamasını karmaşık hale getirdiğini belirtiyor. Ayrıyeten, Tokyo Bölge Mahkemesi’nin son tarihi erteleme ayrıcalığına sahip olduğunu kaydediyorlar.

Mt. Gox’un iflas kayyumu Nobuaki Kobayashi, 141,686.37 BTC’nin yaklaşık 42,000 alacaklıya gönderilmesinin nezaretini üstlendi. Ocak ayında yaptığı açıklamada, birtakım rehabilitasyon alacaklılarının geri ödemelere kaydolmak için borsanın merkez ofisine “gerekli belgeleri” getirmeleri gerektiğini söyledi. Ocak ayında yapılan duyuruya nazaran, kimi alacaklılar geri ödemelerini nakit olarak alabilirken, başkaları Bitcoin Cash alabilecek.

Bununla birlikte, Mt. Gox alacaklılarının kriptolarını satma kolaylığına bağlı olarak, büyük bir satışın tesirleri Bitcoin fiyatında bir düşüşe neden olabilir. Crypto Banter kanalındaki influencerlar ve traderlar, Bitcoin’in boğaların davranışlarına bağlı olarak yükseliş yahut düşüş eğilimi gösterebilecek kritik bir direnç düzeyinde olduğunu varsayım ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik! 4 Milyar Dolarlık BTC Satılabilir? 1Bitcoin 31.500 dolarda kritik direnç düzeyiyle karşı karşıya

Eğer piyasa artık düşüş eğilimine girerse, Mt. Gox alacaklılarından gelecek büyük bir satış uçurumu derinleştirebilir. Jed McCaleb, Mt. Gox’u 2010 yılında kurdu. Lakin borsa, Şubat 2014’te faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Bundan evvel global Bitcoin süreçlerinin %70’inden fazlasını gerçekleştiriyordu. Başlangıçta milyonlarca dolar kıymetinde BTC’nin kaybolduğu savı üzerine kapılarını kapattı. Lakin daha sonra iflas muhafazası için başvurdu. McCaleb daha sonra Ripple Labs’in kurucuları ortasında yer aldı.

Japonya global kripto düzenlemelerine öncülük ediyor

Mt. Gox’un çöküşü, Japonya’nın kripto düzenlemeleri oluşturan birinci ülkelerden biri olduğunu gördü. Olay sonrası, borsaların hükümete kaydolması ve müşteri süreç raporlarını tutması gerekiyor. Buna ek olarak, hükümet yakın vakitte Mali Aksiyon Misyon Gücü’nün telaşlarına cevap olarak para nezaretini artırdı. Avrupa’nın yeni Kripto Varlık Piyasaları tasarısı da her transfer için müşteri bilgilerinin toplanmasını zarurî kılıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin İçin Bu Tarih Kritik! 4 Milyar Dolarlık BTC Satılabilir? 2

Ayrıca, Japonya’nın revize edilmiş Ödeme Hizmetleri Yasası, kayıtlı stablecoin’lerle yapılan ödemeleri tanıyor. Hong Kong Teknoloji Üniversitesi tarafından hazırlanan yeni bir makale, hükümeti merkez bankasındaki ABD doları rezervlerinin hakimiyetinin yerini alması için Hong Kong doları tarafından desteklenen bir stablecoin yaratmaya çağırdı. Stablecoin’ler, klasik ve kripto finans dünyaları ortasında hayati bir ilişki oluşturuyor. Bu ortada, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Binance kısa müddet evvel, 1 Aralık 2023’ten itibaren tüm Japon kullanıcıları bünyesine katacak uyumlu bir mahallî platform başlattı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap