Bitcoin hash rate’i yeni bir rekor kırdı

Bitcoin hash rate’i yeni bir rekor kırdı

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin hash rate’i yeni bir rekor kırdı

Bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate, dün itibari ile yüzde 30’dan fazla artarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. BTC.com verilere göre hash rate, saniyede 248 eksahash’e yükseldi. Bundan önceki en yüksek seviye, 13 Ocak’ta 216 eksahash olarak kaydedilmişti.

Bitcoin’in hash rate grafiği

Tablo, fiyatlardaki düşüşe rağmen Bitcoin madenciliğine olan talebin arttığını gösteriyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl, üreticilere yüz binlerce adedi bulan madencilik cihazı siparişleri verilmişti. Bu cihazların birçoğunun teslimi ise 2022 yılına sarkıyordu. Beklentiler, cihazlar teslim edildikçe hash rate’in rekor kırmaya devam edeceği yönünde.

Madencilikte ABD birinci sırada

Öte yandan küresel Bitcoin madenciliğinin coğrafi dağılımına bakıldığında ilk sırayı ABD alıyor. ABD’nin payı yüzde 35.40’ken onu 18.10 ile Kazakistan ve yüzde 11.23 ile Rusya takip ediyor. Bu arada Çin’in madencilikteki payı, Mayıs 2021’de yüzde 70’ti ve ülkede madenciliğin tamamen yasaklanmasıyla sıfırlandı.

Madencilik zorluğu da artacak

Bitcoin’de hash rate’in rekor kırmasıyla, her iki haftada bir hash rate’teki değişimlere göre otomatik olarak yeniden ayarlanan madencilik zorluğunun da zirve yapması bekleniyor. Mevcut ağ verileri, dört gün sonra ayarlanacak zorluğun 27.1 trilyon seviyesine ulaşacağını gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap