Bitcoin Hash Rate’i Rekor Kırdı: Bu Ne Manaya Geliyor?

Bitcoin Hash Rate’i Rekor Kırdı: Bu Ne Manaya Geliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Hash Rate’i Rekor Kırdı: Bu Ne Manaya Geliyor?

Bitcoin Hash Rate’i bir günde %30 civarında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış bulunuyor. Bitcoin’in hash gücü dün %31 oranında patladı. Saniyede 248 milyon terahash ile bu tüm zamanların en yüksek seviyesi. Peki bu BTC için ne anlama geliyor? Kriptokoin.com olarak konunun ayrıntılarına eğiliyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Hash Rate’i Rekor Kırdı: Bu Ne Manaya Geliyor? 1

Bitcoin Hash Rate’inde patlama ne anlama geliyor?

Dünya genelinde devam eden jeopolitik belirsizliğe ve ekonomik kargaşaya rağmen, BTC ağı daha sağlam hale gelmeye devam ediyor. Yakın zamanda yaşanan bir yükselişin ardından hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ukrayna ve Rusya arasındaki ilişkiyi çevreleyen uluslararası gerilim yoğunlaşırken, pek çok ekonomik kargaşa ve jeopolitik belirsizlik olduğunu söylemeye gerek yok. Bu arada, piyasa katılımcıları, enflasyon rakamları yükselmeye devam ettikçe, ima edilen faiz oranı artışlarını hevesle bekliyorlar. Ekonomik kaynakların bu haftanın başlarında bildirdiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketici fiyat endeksi beklentileri aşarak %7,5’te şekillendi. Tüm bunların ortasında, BTC ağı daha sağlam hale gelmeye devam ediyor. Alınan veriler, 11 Şubat ile 12 Şubat arasında Bitcoin hash oranının %31’e kadar arttığını ortaya koyuyor. BTC ağının son 24 saat içinde gerçekleştirdiği saniye başına tahmini terahash sayısı şu anda saniyede 248.11 milyonda bulunuyor. Bu tüm zamanların en yüksek değeri.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Hash Rate’i Rekor Kırdı: Bu Ne Manaya Geliyor? 2

BTC madenciliği yapmak için istihdam edilen tüm donanımların kümülatif hesaplama gücünü ifade eden bir terim hash rate. Yukarıdaki tablo, fiyatlardaki düşüşe rağmen BTC madenciliğine olan talebin arttığını gösteriyor. Genel olarak BTC madenciliğinin zorluğu arttığında hash oranı da artıyor. Hash Rate, madencinin elde ettiği karı ve madencilik zorluğu çeşitli şekillerde birbirine bağlı. Genelde Bitcoin ağındaki madencilik zorluğu ne zaman artarsa, Hash Rate’i de artar. Bir madencinin saniyede daha fazla tahmin yapması gerektiğinden Bitcoin ağındaki madencilerin sayısı zorluğu arttırır. Bitcoin hash rate ve fiyatı arasında bir korelasyon vardır. Daha yüksek Bitcoin fiyatı ile ağdaki hash oranı artma eğilimindedir. Bitcoin piyasası düşüşe geçtiğinde, hash oranı kademeli olarak azalma eğilimi gösterir.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap