Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat!

Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat!

Bitcoin BTC’nin yaklaşan halving aktifliği, evvelki halvingler kıymetli fiyat artışlarını tetiklediğinden, kripto para ünitesi alanında yüksek beklenti yaratıyor. Bununla birlikte, 2024 halvingi yaklaştıkça, kimi madenciler üzerindeki potansiyel olumsuz tesire ait kaygılar ortaya çıkıyor. Bölümdeki yüksek madencilik maliyetleri ve artan borçlar kârlılığa gölge düşürüyor. Madenciler bu duruma hazırlanırken, birçoğu değerli zorluklarla karşılaşabilir ve hatta piyasadan çıkmak zorunda kalabilir. Detaylara bakalım.

Bitcoin madenciliği ve önümüzdeki zorluklar

2024 Bitcoin halving olayının, kripto para ünitesinin fiyatını artırması bekleniyor. Lakin madenciler üzerinde olumsuz tesirleri kelam konusu. Bir kripto madenciliği analisti olan Jaran Mellerud, madencilerin neredeyse yarısının süreçle ilgili daha yüksek maliyetler nedeniyle uğraş edeceğini varsayım ediyor. Başa baş elektrik fiyatı maliyetinin artacağını belirtiyor. Ayrıyeten bu durum daha yüksek işletme maliyetlerine sahip madenciler için zorluklara neden olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat! 1

Araştırma uzmanları, daha az verimli faaliyet gösteren birçok madencinin net kârının negatife dönebileceğini belirtiyor. Başka taraftan sürdürülebilirliklerinin tehlikeye girebileceği konusunda uyarıyor.

Artan borç ve rekabetçi baskılar

Bitcoin madencilik bölümü şu anda, 2022’deki uzun ayı piyasası ve artan elektrik maliyetlerinden kaynaklanan kıymetli bir borç altında faaliyet göstermekte. Madenciler, madencilik yasağından sonra daha uygun fırsatlar aramak için Çin’den Kuzey Amerika’ya göç etti. Ayrıyeten bu da borçlanmanın artmasına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat! 2

Luxor Technologies COO’su Ethan Vera, dalın borcunun 4,5 milyar ila 6 milyar dolar ortasında değiştiğini vurguluyor. Bu borçlar ortasında kıdemli borçlar, madencilik teçhizatıyla teminat altına alınan krediler var. Başka taraftan Bitcoin dayanaklı krediler yer alıyor. Artan rekabetin ortasında madencilerin kâr marjları düşmüş durumda. Ayrıyeten karşılaştıkları zorluklar daha da arttı.

Halving için hazırlık yapmak

Bitcoin madencileri halvingin tesirini hafifletmek için proaktif tedbirler alıyor. Uygun güç fiyatlarını garanti altına almak, mali rezervleri güçlendirmek ve yatırım faaliyetlerini azaltmak üzere stratejiler uygulanıyor. Bu hazırlıklara karşın, Teksas merkezli Bitcoin madencisi Lotta Yotta’nın CEO’su Tiffany Wang, birçok operatörün hala değerli risklerle ve piyasadan potansiyel olarak elenmeyle karşı karşıya kalacağına inanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Halving’i Yaklaşırken Kapıdaki Tehlikeye Dikkat! 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda halving yılının yüksek riskli tabiatı, madenciler için dikkatli bir finansal planlama ve hazırlık gerektiriyor. Madencilik zorluğu Haziran ayında rekor düzeye ulaşarak kesimin rekabetçi yapısını vurgulamış durumda. Halving sonrasında kâr marjlarının korunması için Bitcoin fiyatının önümüzdeki yıl 50.000-60.000 dolar bandına ulaşması gerekecek. Halving olayının sonucu madenciler ve Bitcoin madenciliğinin genel görünümü için değerli tesirlere sahip olacak. Bölüm bu zorlukları aşarken kârlılık ve sürdürülebilirlik ortasında bir istikrar kurmak çok değerli olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap