Bitcoin Hala ‘Güvenli Liman’ Olarak Değerlendirilebilir

Bitcoin Hala ‘Güvenli Liman’ Olarak Değerlendirilebilir

Paylaş
Bitcoin Hala ‘Güvenli Liman’ Olarak Değerlendirilebilir

Küresel piyasalar geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde gerçekten kan ağladı. Corona Virüsü yüzünden zaten baskı altında kalan piyasalar, Rusya ve Suudi Arabistan arasında çıkan anlaşmazlığın üstüne iyice düşüşe geçti.

Bu düşüş o kadar ciddi bir hal aldı ki S&P 500 endeksi geçtiğimiz güne yüzde 7’lik bir düşüşle başladı ve piyasalar 15 dakikalığına kapatıldı. Bunun sebebi elbette piyasanın üstündeki baskıyı biraz da olsa azaltmaktı.

Bitcoin Eleştirisi

Bazı uzmanlar günümüzde Bitcoin’i dijital altın olarak değerlendiriyor, BTC’nin bu gibi durumlarda bir güvenli liman olarak görülebileceğini söylüyorlar. Bu isimlere göre BTC fiyatı küresel piyasalardan bağımsız hareket ettiği için insanlar bu gibi durumlarda paralarını BTC’ye aktarabilir, bu sayede yatırımlarını koruyabilirler.

Geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde bunun tam tersini gördük. Bitcoin fiyatı da küresel piyasalarla birlikte düşüşe geçti. Bilindiği üzere BTC kısa süre önce 8 bin dolar seviyesinin de altına indi ve 7 bin 900 dolara kadar geriledi.

Bunun üstüne bazı kripto para yorumcuları Bitcoin’in pek de güvenli bir liman olmadığını söylemeye başladılar. Özellikle Squanch konu hakkında paylaştığı gönderide Bitcoin’in değer saklama aracı olarak değerlendirilmesine karşı çıktı.

Bunun yanı sıra Peter Schiff gibi isimler de son günlerde Bitcoin’i sert bir dille eleştiriyorlar. Gerçi Schiff’in Bitcoin’i senelerdir eleştirdiğini düşünürsek bu pek şaşırtıcı değil. Schiff’e göre Bitcoin’in son günlerde yaşadığı düşüş, BTC’nin dijital altın olmadığının kanıtı niteliğinde.

Bitcoin’i Savunuyor

Bitwise CEO’su Hunter Horsley, birkaç saat önce sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili bir gönderi paylaştı. Horsley birçok kişinin aksine Bitcoin’in hala güvenli bir liman olarak değerlendirilebileceğini düşünüyor.

Horsley’nin argümanı aslında gayet basit: Evet, Bitcoin fiyatı düştü düşmesine. Ancak eğer Bitcoin gerçekten güvensiz bir liman olsaydı ve küresel piyasalarla doğru orantılı bir grafik çizseydi Bitcoin fiyatının yüzde 5‘lik değil yüzde 41’lik bir düşüş yaşaması gerekirdi.

Horsley bu analizini S&P 500 endeksinin ve Bitcoin fiyatının geçmişteki volatilitesine dayandırıyor. Kendisinin açıklamalarına göre Bitcoin’in küresel piyasalardaki bu devasa düşüşe rağmen sadece yüzde 5 oranında değer kaybetmiş olması, Bitcoin’in hala küresel piyasalardan bağımsız olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap