Bitcoin Fiyatını Anlamak İçin Çok Önemli Üç Oran

Bitcoin Fiyatını Anlamak İçin Çok Önemli Üç Oran

Paylaş
Bitcoin Fiyatını Anlamak İçin Çok Önemli Üç Oran

Kriptokoin – Bitcoin stok akış modelini popülerleştiren kripto analisti PlanB’ye göre, dünyanın en büyük kripto para birimini anlamak sadece Sharpe oranı, diğer varlıklarla korelasyonu ve stok akış modeliyle eş bütünlüğü olan üç oranla mümkün.

Bitcoin’i Üç Önemli Oranda Özetleme

Bitcoin’in benzersiz teklifi, yaratılmasından bu yana on yıl içinde yüz milyonlarca insanı cezbederken, aynı miktarda kurumsal ilgiyi çekmek belki de bir on yılını daha alabilir.

Bu, geleneksel finans şirketlerinin dünyanın en büyük kripto para birimine çok az dikkat çektiğini söylemek anlamına gelmiyor. Sadece endüstrinin sahip olduğu potansiyeli anlamak için yumuşak bir baskıya ihtiyaçları var. Kurumsal yatırımcıların anlaması zor bir kalabalık topluluk olması nedeniyle, kırılmanın yaşanması için dikkatli ve özenli bir yaklaşım gerekiyor.

Kripto analisti PlanB’ye göre, Bitcoin’i anlamanın en basit ve en kolay yolu, geleneksel finansmanda kullanılan – Sharpe oranı, diğer varlıklarla korelasyonu ve stok-akış ile korelasyonu ve eşbütünleşmesi – olmak üzere üç oran üzerinden onu açıklamaya çalışmak.

Bitcoin’in stok akış modelini popülerleştirmekle bilinen analist, bu üç oranın kurumsal yatırımcılar için bir adımda kullanılmasının çok büyük bir dayanak değeri gösterdiği gibi “şaşırtıcı bir tepki” aldığını söyledi.

Bunun dışında analist, Bitcoin’in bir moda değil, 50 yıldan fazla bir bilimsel araştırma ve geliştirme ürünü olduğunu vurgulamanın önemli olduğunu söylüyor.

Sharpe Oranı

Bir yatırımın, risksiz bir yatırımın geri dönüş oranına kıyasla performansını belirlemek için kullanıldığında, Sharpe oranı, 1960’ların sonundan beri portföy ve yatırım fonu yöneticileri arasında favori olmuştur. Risksiz getiri oranının varlığın beklenen getirisinden çıkarılması ve ardından varlığın getirisinin standart sapmasına bölünmesi ile hesaplanır.

Sharpe oranı hesaplamasını yapmak için 4 yıllık bir tutma süresi kullanılırken, analist Willy Woo Bitcoin’in ortalama 3.0 oranına sahip olduğu sonucuna ulaşıyor. 1,0’dan yüksek bir oran kabul edilebilir ve 3,0 veya daha yüksek oranlar mükemmel kabul edilirken, Bitcoin ABD hisse senetleri, tahviller, altın ve petrol dahil olmak üzere diğer tüm varlıklardan daha iyi bir performans sergilemiş durumda.

Diğer varlıklar ile korelasyon

Yüksek Sharpe oranının yanı sıra, Bitcoin’in benzersiz önerilerinden biri, diğer pazarlardan bağımsız olmasıdır. Messari Crypto’ya göre, Bitcoin özkaynakları, sabit gelirli, altın ve petrol gibi diğer makro sınıflarıyla ilişkisiz hale geldi.

Avrupa hisse senetleri ile biraz daha yüksek korelasyonlar kurarken, 0.08 ortalama korelasyonu olabildiğince sıfıra yakın durumda.

Stok Akış Modeli

Kripto analisti PlanB tarafından popüler olan stok akış modelini Bitcoin’e uygulamak, kıtlığını vurgular ve aslında tahmin edilebilir şekillerde hareket ettiğini gösterir. Basitçe ifade etmek gerekirse, stok-akış oranı, stoklarda tutulan emtiaların yıllık üretilen miktara bölünmesidir.

Bitcoin’in yaklaşık 25 olan hisse senedi akış oranı, gümüş ve altının yanı sıra parasal mallar kategorisine giriyor. Altın şu anda 62’de en yüksek SF değerine sahipken, gümüş 22 değerinde bir SF ile ikinci sırada.

PlanB’den gelen en son verilere göre, Bitcoin şu anda yüzde 95 oranında bir korelasyona ve stok akışın modeliyle entegrasyona sahip. Bu da kıtlık modelini neredeyse kusursuz bir şekilde takip ediyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap