Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Sabitkoinlere Yaradı

Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Sabitkoinlere Yaradı

Paylaş
Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Sabitkoinlere Yaradı

Bundan birkaç gün önce Tether’ın tokenı olan USDT’nin nasıl güvenli bir liman olduğundan bahsettik. Görünüşe göre bu yazıda bahsettiklerimiz yalnızca USDT’yi değil genel olarak diğer sabitkoinleri (stablecoin) de kapsıyor.

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde bir hayli hareketliydi. Birkaç haftada birkaç bin dolarlık değişim gösteren Bitcoin fiyatı bazı yatırımcıları güldürürken bazı yatırımcıları üzdü. Bazı yatırımcılar ise bu hareketliliklerden etkilenmemek için çareyi sabitkoinlere sığınmakta buldu.

Tether ve Diğerleri

Coinmarketcap verilerine baktığımızda görüyoruz ki sabitkoinlerin piyasa değeri geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde kayda değer bir artış göstermiş. Binance USD, USD Coin gibi çeşitli sabitkoinlerin piyasa değerinde yüzlerce milyon dolarlık artış söz konusu.

CoinGecko tarafından aktarılan bilgilere göre USD Coin’in bundan bir ay önce 450 milyon dolar olan piyasa değeri, %55 oranında artış göstererek 670 milyon dolara kadar çıktı. Bu süreç içerisinde Binance USD’nin piyasa değeri %100’den fazla arttı. Gemini Dollar, True USD gibi sabitkoinlerin piyasa değerinde ise pek büyük bir artış yaşanmadı.

Tüm bu veriler insanların sabitkoinlere sığındıklarını gösteriyor. Ancak bu başlığı “Tether ve diğerleri” şeklinde atmamızın bir sebebi var. İnsanlar genel olarak sabitkoinlere sığınmışlar sığınmasına ama Binance USD, USD Coin gibi sabitkoinler şu anda hala USDT’nin yakınına bile yaklaşabilmiş değiller.

USDT’nin piyasa değeri uzun bir süre boyunca 4 milyar dolar seviyesinde seyrediyordu. Son haftalarda düzenli bir şekilde artan bu sayı, 13 Mart tarihinde (Bitcoin’in 7 bin dolardan 4 bin dolara düştüğü gün) 5 milyar dolara kadar yükseldi.

USDT’nin bir aylık grafiği

Bu sayı son birkaç gün içerisinde azalmaya başlamış olsa bile USDT’nin hala 4.6 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor Diğer sabitkoinlerin piyasa değerlerinin birkaç yüz milyon dolar (hatta daha az) olduğunu düşünürsek USDT’nin piyasadaki rolünü daha iyi anlayabiliriz..

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap