Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler!

Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler!

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler!

Son haftalarda Bitcoin (BTC)’nin önderlik ettiği çöküş sebebiyle kripto para piyasaları kan kırmızı görünüyor. Bazı analizlere göre BTC’nin başını çektiği bu düşüşün sonlarına gelmiş olabiliriz. Bu analizlerin iddialarına dayanak yaptıkları bir metrik ve onun analizi Kriptokoin.com’da.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler! 1

Bitcoin (BTC)’de düşüşün sonuna yakın mıyız?

Bu metriğe göre Bitcoin, devam eden çöküşünün dibine varmaya yaklaşmış olabilir. Kripto para piyasalarına yönelik analizleriyle tanınan IntoTheBlock şirketi yakın tarihli bir tweet’te, olası bir “Bitcoin short squeeze” sisteminin çalışıyor olabileceğini öne sürdü. Şirketin analizi, BTC’nin “open interestinin” amiral gemisi kripto para biriminin piyasa değerine göre oranına dayanmaktadır. “Open interest” işlem gününün sonunda piyasa katılımcıları tarafından tutulan toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısıdır. Bitcoin’in open interestinin son zamanlarda kabaca % 2.25’lik bir yıllık zirveye ulaştığını iddia ediyor analiz.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatında Short Squeeze Sinyali: İşte Olabilecekler! 2

Coinglass tarafından sağlanan verilere göre, traderlar tarafından tutulan tüm olağanüstü sözleşmeleri temsil eden Bitcoin vadeli işlemleri, son zamanlarda toplamın %28,86’sını oluşturan kripto devi Binance ile 16,68 milyar dolarlık yeni bir rekor seviyeye ulaştı. IntoTheBlock, Bitcoin’in yükseliş trendini sürdürmeden önce 29.400 dolara düştüğü Temmuz 2021’de düşen BTC fiyatlarının arka planında OI/MC oranının da arttığını hatırlatıyor. Bu nedenle, analitik firması bu sefer benzer bir senaryonun gerçekleşmesini bekliyor.

BTC, Temmuz ayında %10 düşen fiyatıyla art arda üçüncü ayını kırmızıyla kaydetme yolunda ilerliyor. 7 Ocak’ta, Bitcoin’in günlük grafiğindeki göreceli güç endeksi (RSI), 17 Mayıs’tan bu yana ilk kez 30’un altına düştü ve bu, en büyük kripto para biriminin aşırı satıldığını gösteriyor. 8 Ocak’ta, geniş çapta izlenen bir Bitcoin “korku ve açgözlülük” endeksi 10’a düştü.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap