Bitcoin Fiyatı Niye Düştü?

Bitcoin Fiyatı Niye Düştü?

Paylaş
Bitcoin Fiyatı Niye Düştü?

Bitcoin fiyatı bundan birkaç saat önce aniden düşmeye başladı. Bazı kaynaklara göre fiyattaki bu düşüş büyük ölçüde bir manipülasyondan kaynaklanıyor.

Niye Düştü?

Bugün sabaha karşı 9 bin dolar seviyesinin üstüne çıkan Bitcoin, bundan birkaç saat önce hızla değer kaybetmeye başladı.

Türkiye saati ile 14:00 sularında düşmeye başlayan Bitcoin, 9 bin doların altına düştü ve.yeniden 8 bin-9 bin dolar aralığına geriledi. Bitcoin fiyatı düşmeye başladıktan sonra neredeyse yarım saat içerisinde 400 dolar değer kaybetti.

Tam bu saatlerde vadeli işlem piyasasında yaşanan hareketlilik ise epey ilgi çekiciydi. Çünkü Deribit tarafından paylaşılan bilgilere göre yine saat 14:00 sularında, 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde toplamda 101 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

Coingape gibi kaynaklara göre Deribit’teki bu hareketlilik ile Bitcoin fiyatındaki bu düşüşün aynı zamana denk gelmesi tesadüf değildi. Coingape’e göre BTC fiyatındaki bu düşüşü balinalar tetiklemiş olabilir.

Piyasada Hareketlilik

Vadeli işlem piyasasına baktığımızda yalnızca Deribit’in değil BitMEX’in de epey hareketli olduğunu görebiliyoruz. Datamish verilerine göre geçtiğimiz son altı saat içerisinde BitMEX’te tasfiye edilen pozisyonların toplam değeri de 100 milyon dolardan fazlaydı.

Bu sabah paylaştığımız bir yazıda da belirttiğimiz üzere Crypto Michael gibi bazı analistler, BTC fiyatında buna benzer bir düşüş yaşanabileceğini öngörüyorlardı. Ancak fiyatın bu kadar hızlı düşmesi pek çok kişiyi şaşırttı.

Bitcoin fiyatı şu an için 8 bin 600 doların üstünde durmayı başarıyor. Ancak Bitcoin’in özellikle yarın nasıl bir performans sergileyeceği büyük bir merak konusu. Yarın CME Group’un işlemlerinin açılmasıyla birlikte BTC fiyatının tam olarak ne yönde hareket edeceği henüz muallak. Ancak CME Group’un hafta sonundan önce piyasayı 8 bin 925 dolardan kapattığını, dolayısıyla arada 300 dolarlık bir boşluk olduğunu hatırlatmak gerek

Sıradaki Hedef Ne?

Bitcoin’in önümüzdeki birkaç saat içerisinde nasıl bir performans sergileyeceğini kestirmek de elbette oldukça güç.

Şu an için bazı analistler Bitcoin’in 8 bin 600 dolardaki destek noktasına tutunacağını ve bu seviyenin üstünde kalmaya devam edeceğini düşünüyorlar. Crypto Michael ise BTC fiyatının bir sonraki durağının 8 bin 250 dolar civarında olduğunu söylüyor.

Josh Rager gibi tanındık isimler de Bitcoin fiyatının birkaç yüz dolar daha düşebileceğini ancak bu düşüşten sonra yeniden yükselişe geçebileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap