Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı?

Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı?

Bitcoin fiyatı, 2023’te etkileyici bir başlangıç ​​yaptı. Lakin, The Motley Fool analistleri tarafından sağlanan yeni grafikler gerçek pahasının farklı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatı hangi tarafa işaret ediyor?

Bitcoin (BTC), kasvetli bir 2022 akabinde yeni yılda toparlanma sürecinde. Yıl başından bu yana %70’ten fazla kıymet kazandı. Bu sıçrama, bilhassa bunu dört aydan daha kısa bir müddette başardığı düşünüldüğünde canlandırıcı olsa da, Bitcoin hala ATH düzeyinden neredeyse %60 düşük durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı? 1

Bununla birlikte, biraz perspektif katabilecek ve BTC’nin bugün bir alım mı yoksa satış mı olduğuna ışık tutabilecek iki grafik var…

Hash rate yükselmeye devam ediyor

Bitcoin için birincil yatırım tezi, dünyadaki en merkezsiz ve son derece inançlı ağlardan biri olmasıdır. Yatırımcıların önder kriptonun bunu ne kadar gerçekleştirebildiğini görmesini sağlayan iki metrik var.

Hash rate olarak bilinen bu istatistik, Bitcoin Blockchain’de madencilik yapmak için gereken hesaplama gücünü ölçer. Oran arttıkça, Bitcoin bloklarını kazmak daha sıkıntı hale gelir. Böylelikle ağın güvenliğini ve merkezsizleşmesini artırır. Hash rate kelam konusu olduğunda oyunda oldukça dinamik var. Lakin yatırımcıların bilmesi gereken şey, bugün Bitcoin’in hash oranının ATH düzeyinin çabucak altında olduğu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı? 2

Bitcoin fiyatı birden fazla ayı piyasasını ve kripto kışını deneyim etti. Artık, piyasa şartlarından bağımsız olarak hash rate seviyesin vakitle arttığına dair net bir eğilim var. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu vurgulamak güç. Hash rate bu yükseliş trendinde devam ettiği sürece, Bitcoin’e yatırım önermesi bozulmadan kalır.

‘Bitcoin fiyatı taban düzeylerde gezinirken fırsat boldur’

Bitcoin hash rate’in rekor düzeylerde olmasına karşın, fiyatı 2021’deki doruğu 69.000 dolardan epeyce uzakta. Aşağıdaki grafiğe dayanarak, çok yaygın hale gelen bu yükseliş ve düşüş döngülerinde Bitcoin’in mevcut durumu hakkında fikir edinebiliriz.

Ancak bu grafik, sadece fiyatı göstermekten fazla, Bitcoin’in evvelki ATH düzeyinden yüzde düşüşünü gösteriyor. Özetle, Bitcoin fiyatı her tabana vurduktan makul bir müddet sonra tekrar ayağa kalmayı başarıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı İçin 2 Değerli Grafik: Satış Vakti mı? 3

Btcpiyasasi.com olarak bu hafta BTC grafiğinde takip edilecek kritik teknik düzeylere bu yazıda yer verdik. The Motley Fool analistlerinden RJ Fulton, üstteki metriklere dayanarak, fiyat ve hash rate’in alakasını şöyle yorumluyor:

Bitcoin’in taban fiyatı ve şu anda ATH düzeyine yakın hash rate’in birleşimi, muhtemelen bugün kripto para ünitesine yatırım yapılmasını garanti altına almak için gereken tek argümandır. Hiçbir vakit katılığa sahip olamasak da, bir sonraki boğa piyasası gelirse , bugün yatırım yapanlar en büyük mükafatları almaya hazır olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap