Bitcoin fiyatı Güney Kore’de 67 bin dolara yaklaştı

Bitcoin fiyatı Güney Kore’de 67 bin dolara yaklaştı

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin fiyatı Güney Kore’de 67 bin dolara yaklaştı

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, ortalama olarak 57 bin dolardan işlem görürken Güney Kore borsalarında fiyat 75 milyon won, yani yaklaşık olarak 67 bin dolara dayandı. Arada 9 bin dolarlık bir fark oluştu.

Bu durum, kripto para piyasasında “Kimchi Primi” olarak biliniyor. Kimchi Primi, Güney Kore’deki kripto para borsalarıyla diğer borsalar arasındaki fiyat farklılığını ifade ediyor. 2017 yılında Bitcoin 20 bin dolar zirvesine tırmandığında, Güney Kore’deki borsalarda fiyatlar 25 bin dolara yaklaşmıştı. Neredeyse bu borsalar arasında 5 bin dolara yakın fark görülmüştü.

Türkiye’den Bitcoin alıp Güney Kore’de satmak mümkün mü?

9 bin dolarlık bir fiyat farkı olunca, yatırımcıların ilk aklına gelen sorulardan biri belki de bu. Ülkedeki bu fiyat farklılığı, arbitrajcıların açığı kapatmasını engelleyecek şekilde katı Kara Para Aklamayı Önleme politikaları gibi bir dizi faktör nedeniyle oluşuyor. Güney Kore’deki kripto para borsaları, yasal düzenlemeler gereği, yabancı müşteri kabul edemiyor. Aynı şekilde Koreli vatandaşlar da küresel borsalarda düşük fiyatlardan kripto para satın alma imkanına sahip değil. Dolayısıyla Türkiye’den Bitcoin satın alıp Güney Kore’de satmanın yolu kapalı. Aksi durumda arada böyle bir fiyat farkı oluşmayacaktı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap