Bitcoin fiyatı düşerken Blockchain datalarında son durum ne?

Bitcoin fiyatı düşerken Blockchain datalarında son durum ne?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin fiyatı düşerken Blockchain datalarında son durum ne?

Investing.com – Bitcoin (BTC), dünkü işlemlerde sert satışlar gördü. Son 24 saatte yüzde 6’ya yakın değer kaybeden kripto para, şu an 40.800 dolar civarında işlem görüyor. 

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası genelinde yaşanan düşüş, daha çok ABD Merkez Bankası Fed’in açıkladığı tutanaklarda sıkışlaştırmanın hızlanması sinyali verdiği gerekçesiyle faiz oranlarındaki artış endişesine bağlanıyor. Diğer yandan Rusya – Ukrayna gerginliğinin de küresel finans piyasalarında olduğu gibi kripto piyasalarını da etkilediği düşünülüyor.

Bitcoin aktif kullanıcı tabanında artış

Bitcoin (BTC), her ne kadar düşüş eğilimini sürdürse de Blockchain verileri geçmiş dönem düşüş döngülerinden farklı olarak BTC ağında aktif kullanıcı sayısında bir artışa işaret ediyor. Blockchain veri sağlayıcı Glassnode’ye göre Bitcoin ağında güncel durumda günlük ortalama 275 bin aktif işlem var. Bu rakam yükseliş sezonuna göre çok düşük olsa da aktif kullanıcı tabanındaki istikrarlı artışa dikkat çekiliyor.

Büyük yatırımcılar dip fiyatları değerlendirmeye devam ediyor

Diğer yandan satış baskısının ağır bastığı Bitcoin piyasasında veriler büyük yatırımcıların Bitcoin biriktirmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Başka bir analiz firması olan Santiment, 100.000’den fazla Bitcoin tutan cüzdanların geçen sene bu zamanlarda 260.000 BTC’ye sahipken şu anda 664.000 BTC tuttuklarını gösteriyor. Şu an 3 adet olduğu görülen bu devasa cüzdanların yaz ayları başındaki en yüksek değeri 693.000 BTC olarak görülmüştü. 

Bitcoin fiyatı 40.000 – 45.000 dolar bandında hareket etmeye devam ederken bazı uzmanlar, BTC’nin bir konsolidasyon döngüsünün başında olabileceğini tahmin ediyorlar ve Bitcoin’de yeni rekor seviyelerin görülmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğini düşünüyorlar.

Bitcoin madencileri satışa mı geçti?

Bitcoin fiyatında düşüş ve Bitcoin madencileri için jeopolitik risklerin artmasıyla madencilik faaliyetinde bulunanların varlıklarını satma eğilimine girdiği görülüyor. Glassnode’ye göre kripto para madencileri, aylar boyunca varlıklarını tuttuktan sonra maliyetlerini karşılamak adına satıcı konumuna geçtiklerinden bahsediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap